18-24 ay oyun önerisiNerede kalmıştık, en son 18 aylıkken bırakmışız bücürü, buyrun 12-18 ay arası oyunları buradan, 6-12 ay arası oyunları buradan, 0-6 ay arası oyunları da buradan okuyun isterseniz. Bu yazı sanırım serinin son yazısı olacak çünkü artık Maya ile saklambaçtan toplu oyunlara, bebek ve evcilik türü oyunlardan yap boz ya da lego oyunlarına, istediğimiz (daha doğrusu onun istediği) oyunu uzun uzun oynayabilir duruma geldik (çok şükür deliye pöstek saydırma dönemi sona erdi). Bundan sonrası artık normal çocukluk dönemi oyunları olacağı için, sanırım fikir ya da yaratıcılık konusunda sıkıntı çekmeyeceğiz. Yaşasın!

18-24 ay arası oyunlar, tipik çocukluk dönemi oyunlarına giriş oldu bizim evde. Maya ilk bebeğini bu dönemin başında aldı, ilk evcilik setleriyle anlamlı oyunları, babasına hayali çaylar ikram etmeyi bu dönemde akıl etti. Ayrıca bedensel oyunlarda da büyük atılım yaptı, son derece temkinli ve sabit fikirli bir bebekken; daha fazla risk alan, yeni fikirlere daha fazla açık bir çocuk oldu.

Bu geçiş dönemi için önerilerim; bildik nesnelere farklı anlamlar vererek bol bol hayali oyunlar oynayın, çok keyif alıyorlar. Oyuncaklara ihtiyacınız hala çok fazla değil; üç düğme, beş kalem, renkli bezlere başka başka isimler verin. Mesela bir peluş maymunu varsa, kağıtlardan minik minik muzlar çizip boyayıp kesin, sonra onları saklamaca, bulmaca oynayın, deliriyorlar.. Ya da nevresimlerden çadır yapıp içinde kitap okuma zamanı, evcilik oynama zamanı geçirebilirsiniz. Salondaki minderler, yastıklar, sehpalar çok kolayca jimnastik alanına dönüştürülebilir ve her gün başka türlü görünen bir alanda yuvarlanmaca kudurmaca oynayabilirsiniz. Hele şu yandaki gibi kocaman bir trampolin bulursanız, saatlerce zıplayabilirsiniz anneli bücürlü ;) Ve tabii ki doğa; doğa en muhteşem öğretmen! Sadece incelemek değil, doğadan topladıklarınızla ufak hazine kutuları yaratabilirsiniz.

Oyuncak tercihini biz hep başka oyuncaklarla birleştirilip geniş oyunlar kurulabilen nesnelerden yaptık, mesela tahta bloglardan hayvanat bahçesi inşa edip içine birsürü küçük hayvan koymak gibi.. Tabii ki artık Lego Duplo kesmiyor, daha küçük ve sofistike parçalarla beyin cerrahçılığı oynuyoruz. Bir de ilk bisiklet bu yaş için çok uygun, burada yazmıştım. Yine kuklalar, toplar, oyun hamurları da hem kız hem erkek çocukları bu dönemde cezbediyor.

Fakat en önemlisi; yine üstüne basarak söyleyeyim, çocuğun kendi başına zaman geçirebilmeyi öğrenmesi, tek başına oyun kurabilmesi bu dönemin temel hedefleri arasında olsa da, bunu anneyle, babayla, kardeşlerle, ev hayvanlarıyla ve en başta da ailecek oynanan oyunlarla dengelemek.

Oyun; çocuk için, yediği içtiği besin kadar önemli, hatta bu dönemde belki yeme içmeden bile daha önemli. Minicik beyinleri, gözleri, ekranlara maruz bırakıp bozmayalım, tembelleştirmeyelim. İnanın sıfır tv, laptop, tablet, telefon ile çocuk büyütmek o kadar da zor değil, gerçekten çocuğa zaman ayırarak, onunla oynayarak, beraber aktiviteler yaparak, birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamana odaklanırsanız; inanılmaz hızla ve keyifle geçiyor zaman! Sanırım yapmamız gereken sadece çocukken oyun oynamaktan ne kadar çok keyif aldığımızı tekrar hatırlamak.. Hepimize iyi oyunlar! :)

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri