2 yaş kız çocuk odasıBu seneki doğum günü hediyesi olarak, kızımızın odasını yaşına uygun olarak tekrar düzenledik. Aslında hem bebeklikten çocukluğa geçen cimcimenin artık "kendi mekanı"na sahip olma isteği, hem de onun tüm oyuncaklarının salonda yarattığı kaos ortamından kurtulma amaçlı bir hareket oldu bu. Ben sade ve minimalist dekorasyon seviyorum ve evimde ıvır zıvır biblodur, duygusal değeri olan birkaç şey dışında saçma sapan el işidir sevmiyorum. Bana göre yaşam alanı aydınlık ve ferah olmalı, perdelerle, yığın yığın mobilyayla doldurulmamalı.

Ama gel gör ki çocuklu evin en büyük sorunu, oyuncakların ve bebek eşyalarının sadece tek mekana (odasına) değil tüm eve yayılma durumu. Özellikle emekleme döneminde başlıyorlar taşımaya, artık 2 yaş civarı kaosun önünü alamıyorsun. Bu gidişata bir DUR! demek ve salonumu Maya'nın istilasından kurtarmak için doğum gününü bahane ettim ve birkaç hafta öncesinden başladım planlara, ufak değişikliklere, hazırlıklara ve doğum gününde de "taşınma" işlemini gerçekleştirdim. En büyük sorun, dikdörtgen şeklinde ve aslında dar bir oda olduğu için, odayı fazla doldurmadan fonksiyonel bir tasarım yaratmak oldu ama sanırım başardım.


Hakikaten zamanlama süper oldu çünkü yeni oyuncakların heyecanıyla Maya'yı odasına "kapatmayı" başardık ve salonumuz başta olmak üzere, tüm evimiz ferahladı gerçekten (bknz. yukarıda kanıtı). Ha tabii ki yine oyuncaklarını taşımaya yeltenecek, salonda geniş alanda oynamak isteyecek ama oyundan sonra o oyuncaklar geri odaya dönecek! Azimliyim, kararlıyım! Ve odada oynama ve vakit geçirme süresi ciddi düzeyde arttı, artık özellikle yemek vakitlerinde resmen odadan çıkaramıyoruz bizim cimcimeyi! Kendi mantığında haklı olarak ailecek kendi odasındaki masada yemek yeme talebi falan oluyor..


Gelin buyrun 2 yaşındaki kızımın yeni odasına! Küçük değişikliklere geçen ay başladım ve ilk olarak yatağı (3 yaşa kadar bu şekilde kullanmayı, sonra bir büyük boya geçmeyi düşünüyorum), pencere önündeki peluş oyuncakları aynı bırakıp, odasındaki giysi dolabını kendi odamıza aldım. Daha sonra IKEA'dan yere bir oyun halısı, masa ile sandalye, sevimli bir boy ölçüm tahtası, kutular aldım ve duvarlara bir sürü ufak çerçeve alıp, ETSY'den çeşitli kartpostallar ısmarlayarak yavaş yavaş duvarları renklendirdim.


Oynamaktan sıkıldığı tüm oyuncakları, eski kıyafetleri depolayıp kaldırdım. Son aşamada da, doğum gününde tüm sevdiği oyuncaklarını odasındaki kutulara koyup, kutuları da kendi istediği zaman açıp alabileceği şekilde yatay olarak duvara dayadım. Ayrıca tüm oyuncak kutularını türe göre (evcilik oyuncakları bir yere, trenler bir yere, toplar, arabalar, çeşitli ıvır zıvır bir yere) sınıflandırdım. Doğum günü hediyesi olarak anane, dede, büyük teyzeler, kuzenlerden gelen Mutfak Oyun Alanı (Nature & Decouvertes) ile oyuncak meyve, sebze, yiyecek ve mutfak aletlerini (Haba, Eichhorn, HaPe, Happy People ve Erzi) de odasına kurunca, bence bizim cimcimenin son derece özgün, rengarenk, musmutlu ve sevimli bir odası oldu. Siz ne dersiniz?

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri