Ahududu (Rubus İdeaus) Faydası

Ahududu (Rubus İdeaus) Faydası
ağaç çileği, ahududu, ahududu faydası, ahududu yararı, bademcik, çapak, dağ çileği, dağ çileği faydası, diş eti iltihabı, göz çapağı, güzellik, iştah açmak, zihinsel yorgunluk, zindelik,
Ağaç çileği,dağ çileğide denir.Çalıya benzeyen dikenli bir orman bitkisidir.Yan sürgünlerinden,bahçelerde çit olarak kolayca yetiştirilir.Nemli toprakları sevdiği için sık sık sulanmak ister.Şifası duta benzeyen hoş kokulu,sulu,mayhoş meyvelerindendir.Bunlar şekercilikte de çok yaygın olarak kullanılır.Verimli olması için,meyvesi topraklandıktan sonra dalları mutlaka budanmalıdır.

Faydaları:
  • Ahududu reçeli de şurubu da çok lezzetlidir.Bunlar iştah açtığı gibi kanı temizler,insana zindelik verir.Özellikle sınav öncesinde çocukların zihinsel yorgunlukları için çok yararlıdır.
  • Bademcik ve diş eti iltihaplarında;40 gram ahududu 1 litre suda haşlanır ve süzülerek bir şişede saklanır gargara olarak kullanılır.
  • Güzelliğiniz için;Eğer gece geç yatmışsanız sabah kızarmış gözlerinizi de bu suyla silerek,güne dinç bir görünüşle başlayabilirsiniz.Ayrıca sık sık çapaklanan gözler bu suyla yıkanırsa kısa sürede şifasını gösteririr.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri