Akıllı Telefonların Özellikleri Ve İşletim Sistemleri

Akıllı telefonlara olan ilgi her geçen gün artmakta,devamlı gelişen özellikleri ve satın alanların bu ürünü satın alanların değiştirme sıklıklarına baktığımızda büyüyen bir pazar ve artan kullanıcı sayısı ile karşılaşmaktayız.Böylece sık değişen modeller ve güncel işletim sistemlerinin,mimarilerinin üretilmesine olanak sağlar Mobil, işletim sistemleri akıllı telefonların donanımını ve yazılımını denetler, yönetir ve onların uyumlu çalışmasına imkan sağlar. 

Bahsettiğim sistemleri biraz tanırsak;
Akıllı Telefonların Özellikleri Ve İşletim Sistemleri,
Akıllı Telefonların Özellikleri Ve İşletim Sistemleri

ANDROID:

- Geliştiricisi : Google
- Olduğu markalar : Samsung, HTC, LG, Sony, Huawei, Acer, Motorola, Dell, GM, Casper.
- Uygulama ortamı : Google Play Store
- Uygulama uzantısı: .apk

Google vasıtası ile geliştirilen bugün cep telefonu, tablet benzeri yaygın şekilde kullanılan ve en fazla kullanıcıya sahip mobil işletim sistemi sayılabilir, en mühim nitelikleri içinde parasız uygulamaların yaygın olması sayılabilir lakin cihazlardaki en büyük problem yüksek seviyede donanım ihtiyacı ve bu ürünü satın alanların orta seviye donanımlarla devamlı yavaşlık,yavaşlama gibi vb şikayetleri bulunmasıdır. Bunun nedeni mimarisinde gizlidir dokunma işlemi sırasında bir öncelik uygulamadığından geri plandaki uygulamalar cpu yu kullanmaya devam eder.

iOS:

- Geliştiricisi: Apple
- Olduğu cihazlar: iPhone, iPod Touch, iPad gibi yapılar
- Uygulama ortamı: AppStore
- Uygulama uzantısı: .ipa
Apple vasıtası ile geliştirilen çağımızda en yaygın kullanılan ikinci mobil işletim sistemi sayılabilir, cihazların yüksek bedelli oluşu nedeni ile çoğunlukla geliştiriciler uygulamaları ücretli şekilde sundukları bir platform izlenimi oluşturuyor. En mühim niteliği stabil çalışan bir işletim sistemi oluşudur en ciddi niteliği de kullanıcı ekrana dokunduğunda bütün geri plan uygulamalarında cpu görevleri çekilip o esnada kullanıcının dokunduğu işleme aktarılmasıdır yani çok güzel düşünülmüş bir mimari farkı.

WINDOWS PHONE:


Akıllı Telefonların Özellikleri
- Geliştiricisi: Microsoft
- Olduğu markalar: Nokia, HTC, Samsung, Huawei, LG vb telefonlar
- Uygulama ortamı: Windows Phone Market
- Uygulama uzantısı: .xap

Microsoft vasıtası ile geliştirilen ve bu günlerde hızlı bir şekilde yükseliş gösteren mobil işletim sistemidir.Ucuz fiyatlı cihazları ve Microsoft un Nokia yı alması ile beraber donanım ve yazılım uyumlu  şekilde gelişmekte olan bir işletim sistemi denebilir. Kullanıcılar açısında bilgisayarlardan alışkın oldukları pratik kullanımı, stabil ve hızlı çalışması yüksek bir başarı ve beğeni toplamasına sebep olmakta her geçen gün büyüyen marketi ile sektöre geç dahiş olmuş olsa da  hızlı ve başarılı nitelikleri ile önümüzdeki zamanlarda mobil işletim sistemleri pazarında önemli bir rekabet ve pazar paylarında mühim değişimlere sebep olacaktır.
Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri