Anne kokusu"Bebek kokusu" denen bir şey varmış. Mış diyorum çünkü ben bu kokuyu bilmiyorum! Bebeğim olmadan önce, ailede ve yakın çevrede çocuk bulunmadığı için, belki topu topu 2-3 bebeği yakından gördüğüm için böyle bir kokunun olduğunu bilmiyordum. Bebeğim olduktan sonra ise, belki çok yakınımda olduğu için, kokusuna alıştığımdan ya da vücut kimyasalları benim ve eşimle aynı olan bir canlıyı bizden ayıramadığımdan yine bebek kokusu denen şeyi bilemedim. Millet öle bayıla "ooohhh bebek kokusu" dedikçe, diğer bebekleri koklamaya, merak etmeye başladım. Internette bebekler kokmaz, kokuyorsa şu hastalık olabilir gibi bir yazı da okudum şurada.

Dün mesela, yeni oğlu olan bir arkadaşımıza gece oturmasına gittik. Yahu biliyorum yeni bebeği olana öyle uzun gidilmez, bir merhaba denir hemen kalkılır, rahatsızlık verilmez ama bunlar kendileri istediler, ille de gelin bahçede barbekü yapalım diye tutturdular. Üstelik bebeği kucağıma verip, babalar barbeküye, yeni anne de salataya girişti. Kucağımda 8 haftalık bir bebek, yanımda ona dik dik bakan ama meme çıkarılmadığı ve bebek Lorenz'e sunulmadığı sürece müsamaha göstereceğini belirten bir Maya.. Bebek Lorenz'in gıkı çıkmıyor, vay be, koliksiz bebekle hayat ne kolaymış. Böyle bebek olsa 10 tane yapar insan, ağladığında bile sesi mıyk mıyk kedi gibi çıkıyor. Maya evde ağlarken ben teee sokağın köşesinden duyardım, 10 bebek kaplan gücündeydi kendisi. Velhasıl enteresanmış uslu çocuk.. Öyle bakıyor sağa sola, arada emiyor, arada uyuyor, ayol masa başında oturup sakince yemek bile yedik uzun uzun! Maya ile ilk 5 ay yemek yiyememiştik biz. Ay kıskanmıyorum tabii, sadece şaşırdım böyle bir opsiyonun varlığını görünce (ne çekmişiz biz be, helal olsun bize hehehe). Neyse konuya dönelim, Lorenz'i kokladım uzun uzun. Ama yok, bebek kokusu denen şeyi anlamıyorum, alamıyorum.. Oysa burnum hakikaten iyidir, bazen insanlar "kedi gibisin" diye iltifat ederler, sağolsunlar. Bu durumda ya bebek kokusu denen şey safsata ya da benim burnum bu kokuyu ayırd edemiyor. Ha temizlenmemiş bebekte süt kokusu, kaka kokusu falan ayrı tabi.. Onu almamak pek mümkün değil, resmen dörtlü park lambaları yanıp sönen bir otomobil gibi!

Velhasıl; bebek kokusu olmasa da, anne kokusu var. Onu biliyorum..

Kızım bazen gelip bana sarılıyor, başını çöööt diye nereye bulsa oraya deviriyor ve gözlerini kapayıp burnunu aça aça kokluyor beni! Tuhaf ama sevimli bir durum. Patrick Süskind'in "Koku"sunu hatırlıyor, biraz ürperiyorum ama hayra yoralım..

Geçen gün, dev bir meyve salatası yaptım, kızlar gelecek diye.. İçine şeftali, üzüm, çilek, elma ve armut koydum. Salatayı buzdolabına koydum, kızlar gelince çıkardıysam.. Nasıl ananem kokuyor! Nasıl ananemin yazlık evi kokuyor! İnanılmaz! Sanırım armut, şeftali ve üzüm yazlık evin dolabında hep olduğu için.. Maya gibi gözlerimi kapattım, ananem gibi koktu her yer.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri