Annelik öğrenilir mi, içten mi gelir?Annelik içten gelen bir şey olsaydı ben *ıçmış idim. Neyse ki değilmiş. O kadar çok okudum, araştırdım, gözlemledim ve uzmanına sordum ki bizim sevimli cadıyı büyütürken, bir doktora da o alanda yapmaktayım diyebilirim. Valla asıl doktoramdan daha zorlanıyorum ama bunun tez teslimi neyse ki 16 sene sonra :D

Küçük çocuk deneyimim kendi çocuğuma dek olmadı benim. En küçük 3 yaş çocuğunu bilirim o da anaokulunda müdürlük yaparken ara sıra sınıfa girip eğitimi denetlerken öğrendiğim. "Kitap ile gerçek hayat hiç uymuyor" sözü o yıllarda çok içime işlemişti tabii. Bunun temel nedeninin ise, içinde yaşanılan kültür olduğunu bugün kendiminkinden taban tabana zıt bir kültürde yaşarken fark ediyorum. Çünkü evet, burada kitapta yazanla uygulamada yapılan arasında pek fark olmuyor ve sonuçlar da doğal olarak daha kitabi oluyor.. Yani evet, yatağına kendi gidip gece boyu deliksiz uyuyan, önüne konanı sessizce yiyen, toplumsal kuralları bilen ve uygulayan, sosyal bir ortamda varlığı bile fark edilmeyen sakin çocuklar varlar. Aramızdalar..

Bizim kız yarı Alman yarı Türk olunca hatta direkt dışı Türk, içi Alman olunca (tam tersi olaymış ama olmadı işte, sevgili kader..) tabii psikolojisi de ortaya karışık oldu, genetik ile geleni azımsamayalım. Çevresel olarak ise artık Elfgillerden kaynanam ile Beyaz Atlı Prens'ten ne gördüyse.. Benden gelen mesajlar çok karıştırıyor kafasını tabii. Ama sanırım bir şekilde o da öğreniyor bu kaos ortamında. Aslında bu annelik ve evlatlık müessesesinde bizim yaptığımıza tam anlamıyla "surviving" (hayatta kalma mücadelesi) denir ama aramıza yeni katılanları korkutmayalım, evlat güzel şey azizim.. Öyle koynuna giriveriyor, sarılıp öpüveriyor ya, kuzu gibi oluyorsun işte o an. Vur kafama, al aklımı be yevvvrum.

Kitap diyordum.. Evet çok okudum ama çocuk da benim kafa da "ortaya karışık" olunca tabii kitaptaki gibi olmadı işler. 2 yılda çok şey öğrendim ve daha inşallah Allah kısmet ederse bir 20-30-40 yıl daha öğreneceğimi hissediyorum ama, en önemlisi "kitabı oku oku oku ama içinden gelene güven ve kendi yolunu bebeğin gösterdiği işaretlere göre sen çiz" oldu. Budur yani, tek cümleyle bunu öğrendim aslında ben annelikten. Tabii okumadan, cahilce içinden geleni yapmaya kalkarsan ya da içinden gelene kulak asmayıp kitaplarda yazanı ruhsuzca uygulamaya çalışırsan burnun da çukurdan çıkmaz (kibarca yaziim hadi).

Doğal ebeveynlik hakkında şu yazıyı okuyun derim.
Kültürler arası ebeveynlik görüşleri konusunda şu yazıyı okuyun derim.
Bu çocuğu çözemedim, 3-5 adımda çözeyim diyorsanız şu yazıyı okuyun derim.
"Bu günler çok hızlı geçiyor, sonra ararsın haaaa" diyen teyzelerin ne demek istediğini anlamıyorsanız şu yazıyı okuyun derim.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri