Arpa (Hordeum Vulgare) Faydası

Arpa (Hordeum Vulgare) Faydası
ağız eskisi, ağız pamukçuğu, arpa, arpanın faydaları, arpanın faydası, başağrısı, bira hammaddesi, boğaz ağrısı, dişeti kaşıntısı, malt, pamukçuk, peklik, sindirim, soğukalgınlığı,
Biranın hammadesi olan ve bazı yörelerde ekmeği de yapılan çok besleyici bu tahıl türü,çeşitli dertlere devadır.Yurdumuzda bol bol üretilir.

Faydaları;
  • Soğukalgınlığına bağlı boğaz ağrılarında:Bir ölçü arpa,iki ölçü suda haşlanarak yapılan lapa bir tülbent içinde boğaza sarılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir.
  • Peklik ve buna bağlı yarım başağrısında:Bir ölçü arpa,dört ölçü suda haşlanırsa,süzülen suyu yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilirse kabızlıkta ve buna bağlı yarım baş ağrılarında çok yararlıdır.
  • Ağızda pamukçuk ve dişeti kaşıntılarında:Yukarıda tarif edilen su,yetişkin kimseler için ağız eskisi denilen pamukçukla,diş etlerindeki kaşıntılı rahatsızlıklara çok faydalıdır.
  • Arpadan yapılan ''Malt'',biranın ana maddelerinden biri olarak insanlığın yaklaşık dört bin yıldır çok rağbet ettiği sindirimi düzenleyici harika bir halk ilacıdır.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri