Aşı yaptırmalı mı yaptırmamalı mı?Geçen gün katıldığım anne gruplarının birinde hiç yoktan "çocuklarımıza aşı yaptırmalı mıyız, yaptırmamalı mıyız?" tartışması çıktı. İki doktor ebeveyne sahip olduğum ve 18 yaşıma dek genel çocuk aşılarının tümünün "aşıcı"nın okullara gelmesiyle "yenildiği" ülkemizde büyüdüğüm, haliyle doğal olarak "aşı severler" grubuna dahil olduğum ve aksini düşünmek de pek aklıma gelmediği için "hiç yoktan" dedim.. Yoksa tabii elzem bir ebeveynlik mevzuu, son dönemlerin popüler konularından biri bu, "yavrularımızı iğnelet(me)mek". Ailesinin kararıyla asla aşı olmamış ve "domuz gibi sağlıklı" olan bir yakın dosta sahibim, onu baya kıskanıyorum. Ama öte yandan, çocuklarına aşı yaptırmamayı seçen insanları dıştan açıkça yargılamasam da, bana yanlış yoldalarmış gibi geldiği için içimden gizli gizli biraz kınıyorum. Aslında herkesin kendi kararı, kendi çocuğu, aldığı risk kendini bağlar.

Öncelikle çocuklarına aşı yaptırmamayı seçen ailelerin bu kararlarını dayandırdıkları noktalara değinmek istiyorum: Aşısız büyüyen çocukların bağışıklık sistemi çok daha güçlü oluyor, aşıların içinde bulunan civa, alüminyum ve timerosalin otizme neden oluyor, aşıların olumlu etkileri tam kanıtlanamıyor ve yararından çok zararı var, çocuklar çok küçük yaşta çoklu aşılara maruz bırakılıyor ve bu onların vücutlarının taşıyabileceğinden daha ağır bir yük, alternatif ya da doğal iyileştirme ve önleme yöntemleri tıptan daha başarılı, aşılar sadece ilaç sektörünün cebini dolduruyor, zaten çoğu virüsün nesli tükendi, boşuna iğne yemekten başka bir işe yaramıyor. Diyorlar.

Peki tüm bunlar doğru mu? Gazeteleri okursanız, tükendi denilen birçok virüsün dünyanın çeşitli yerlerinde dönem dönem patlak verdiğini duyarsınız. Kızamık da öyle mesela, neredeyse tükendi denirken geçen yaz Avrupa'da hortladı. Bazıları sağlıklı çocukları kızamık geçiren kardeşinin yanına yatırırlar ya da birinin çocuğu kızamık olunca tüm anneler çocuklarını alır "kızamık partisi"ne götürürler ya (evet var böyle tipitipler) bu anneler bilirler mi acaba kızamık doğal yoldan aşısız geçirilmeye kalktığında öldürücü bir hastalık olabiliyor?! Su çiçeği de öyle. Boğmaca, hamile ve bebekleri ciddi derecede tehdit eden bir hastalık. Üstte fotoğrafı olan bebek Brielle'nin boğmaca ile mücadelesini görüyorsunuz.. Dünyada her yıl 2 milyon çocuk basit bir aşıyla önlenebilecek bir hastalığa yakalanarak ölüyor! Aşıların içeriklerinin otizm'e neden olduğu bilgisi ise son araştırmalarda yalanlandı, kaldı ki aşıların çoğunun içinde artık civa ve timerosalin kullanılmıyor. Çocukların alternatif tıpla daha güvende oldukları ya da vücutlarının yoğun aşı kürlerini kaldırmadığı hipotezlerini de alaşağı eden çok güzel bir yanıt verilmiş şu kaynakta. Peki neden hala ebeveynler tıptan korkuyor, ilaç kullanmayalım derken alternatif tıp adı altındaki şarlatanların kucağına düşürülüyor? Aynen ilaç sektörü gibi, alternatif tıp sektörü de bundan kendine fayda sağladığı için.. Ama tüm bu kanıtlara ve örneklere rağmen, sonuçta çocuk sizin çocuğunuz ve karar sizin kararınız olduğu için, aşı yaptırmamayı seçen ailelere de bu konuda yardımcı olabilecek bir aşı karşıtı blog öneriyorum.

Tüm bunların yanında tabii ki bilgilenmek önemli. Ben dediğim gibi aşıya karşı değilim ama doktorumuz her sefer hangi aşıyı neden yaptığına dair bilgileri hem sözlü hem de yazılı olarak bana veriyor. Ben bunları okuyorum, gerekirse çevremdeki diğer doktorlara danışıyorum. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabileceğini araştırıyor, mümkün olduğu kadar hastalığı hasta olmadan önlemeye çalışıyorum. Tabii ki çocuk bu, hasta da oluyor, zaten hasta ola ola geliştirecek bağışıklık sistemini. Bu durumda da, alternatif tıbba başvurmadan hemen doktoru arıyorum. İlaç verilmesi gerekiyorsa, kendim doktor olmadığım için ve doktora güvendiğim için sorgulamıyor ve tedaviyi geciktirmiyorum. İlaç verilmeden atlatılabilecekse zaten doktor "evham etmeyin" diyor, hastalığa uygun ilaç dışı uygulamalara yönlendiriyor.

Bu yazıda kullandığım ve okumanızı tavsiye edeceğim kaynaklar:
http://www.mamamia.com.au/vaccinations/why-you-should-immunise-your-children/
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/dear-parents-you-are-being-lied/

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri