Atasözlerimiz ve Deyimlerimizin ZenginliğiYüzyıllardan beri gelen atasözleri ve deyimler mirasımız, dilimizin en büyük kültürel unsurlarının başında gelir. Dünya üzerinde Türkçe kadar atasözü ve deyim zenginliğine sahip başka bir dil neredeyse yoktur. İşte bu zenginlik de Türkçe'nin ne kadar kıymetli bir dil olduğunu açıkça anlatmaktadır.

Hemen hemen her duruma uygun bir atasözü bulmak çok kolaydır. Yaşanmış olaylardan hareketle ortaya koyulduğu için her durumu onlarda görmek mümkündür. İnsan ilişkileri, toplumsal yaşam, ekonomik hayat ve daha yüzlerce konuda bir, hatta birden fazla atasözü bulunmaktadır. Örneğin, ''Sakla samanı gelir zamanı'', ''Ak akçe kara gün içindir'' atasözleri aynı konuyu ifade etmektedir. Her ikisinde de tasarruflu davranmanın önemine dikkat çekilmektedir. Bunun gibi yüzlerce örnek vermek mümkündür. Önemli olan, atasözlerimizin ne denli geniş bir kültürel süreci yansıttığını anlayabilmektir.

Deyimlerimiz de atasözlerimiz gibi apayrı bir zenginlik konusudur. Siz çok sevinen bir Avrupalı'ya arkadaşlarının ''Sevinçten etekleri zil çalıyor'' dediğini hiç duydunuz mu? Veya başka bir toplumda nasihat veren bir annenin çocuğuna ''Bunlar kulağına küpe olsun'' diye söylediğine hiç şahit oldunuz mu? Elbette ki diğer toplumların da kendilerine özgü benzer söz ve deyimleri bulunabilir. Ancak, Türkçe'de bulunduğu kadar geniş ve bol örnekli bir atasözü ve deyim kaynağına ulaşmak pek mümkün değildir.

Kimi zaman bir konuşma esnasında sıradan bir anlatımda bulunmaktansa, çoğu kişinin duymadığı bir atasözü veya deyimi kullanmak, dinleyen insanların ilgisini bir anda sizde yoğunlaştırabilir. Tek düze konuşurken dağılan dikkatler bir anda toparlanır. İnsanlar o sözün anlamını öğrenebilmek için konuşmanıza dikkat verirler. Bu sayede hitabınız yerini bulur ve konuşmanız daha etkileyici olur.

Genç nesillere de bu konunun ne denli önemli olduğu aktarılmalı ve onlardan sonraki gelecek nesillerin de böylesine güzel bir kültürel mirastan yararlanmaları sağlanmalıdır. Yani yüzyıllarca öncesinden gelen mirasımız, yüzyıllarca sonraya aktarılmalıdır.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri