Bağğyan arkadaş arıyorum, pıh pıh!1980'lerin sonunda bir telsiz merakı başlamıştı herkeste, bilmem hatırlar mısınız? Ben de keçi inadımla tutturmuş ve annemleri bıktırmış, kendime bir "walkie talkie" aldırmıştım. Fakat bu oyuncak tahminlerden daha yaman çıkmış, birkaç yüz metredeki telsiz frekanslarını gayet iyi alıp beni davudi sesli "bağyan arkadaş arıyorum, bağyan arkadaş arıyorum, pıh pıh!"çıların arasına düşürmüştü. Tabii ki ben "aaa beni arıyolaaaar" diye heyecan yapsam da, neyse ki ailem telsizi sadece yanlarındayken kullanmama izin vererek başıma bir çocuk tacizi hadisesi gelmeden bu merak dönemimi kazasız belasız atlatmamı sağlamıştı. Hey gidi günler.. Lakin benim genç dimağıma o günlerden bir "bağyan arkadaş arama merakı" işlemiş, şu sıra iyice su yüzüne çıktı bu. Maya'nın çevresinde nedense hep erkek çocuklar var ve ben yakın kız arkadaşları da olsun istiyorum. Bu nedenle gözlerim fıldır fıldır; oyun bahçelerinde, sokakta, sporda, yürüyüşte, alışverişte, trende, nerde bir kız çocuk ve anne ya da baba görsem, hop, damlıyorum: "Arkadaş olabilir miyiz bağğğyan?" Pıh Pıh.

Bizim kızlar ve oğlanları neyime yetmiyor derseniz, vallahi süperler, Allah ayırmasın bizi de.. Kız çocuk başka be azizim.. Artık hafif hafif bebeklikten çıkmaya, beni taklit ederek cinsiyet rollerini öğrenmeye, çeşitli kızsal şirinlikler yapmaya başladı ya bizim çitlembik; beni gülmekten kırıyor hele artık babasını görseniz, deliriyor bu "minik bayan" hallerine. Kız çocuğun bu kikirdemeleri, kıvırmaları, şirinlik gösterileri ve sosyal zekanın mekanik zekadan daha bu yaşta bilinçli şekilde ayrıldığını gösteren komik halleri hakikaten bir alem.

Maya'ya hamileyken rüyamda hep erkek çocuk görürdüm. Oysa tuhaf bir şekilde eşim de ben de isim ararken tek bir erkek ismi bile düşünmemiştik, sonra ikili test sonucunda genetik tarama yapılması gerekince, bir kızımız olacağını öğrendik. Ben resmen koltuktan fırlamış havalara uçmuşum, eşim ise sevinçten ağladı. Bir kız evlat, en önemlisi de sağlıklı bir kız evlat.. İnsan daha başka ne isteyebilir ki?

O günlerde ve sonrasında her zaman gururla "kızım olacak" dedim soranlara. Bir kez bile "oğlum olsaydı keşke" geçmedi aklımdan ama oğlum da olsa, sağlıklı bir erkek evlat der yine sevinirdim. Bazı insanlar kız çocuk sahibi olmanın güzel yanının "saçlarını uzatmak, elbiseler giydirmek" olduğunu ya da kızların erkeklerden daha kolay yetiştirildiğini, daha uslu olduklarını, aileye bağlı olacaklarını (ilerde başka kızlarla sürteceklerine, sana bakacaklarını) sanıyor ve bunu bloglarında yazıyorlar! Ben bu kadar sığ düşünebilen annelerin - kadınların var olduğuna şaşırıyorum, bu yüzeysellikten canım sıkılıyor. Kız ya da erkek, evlat ayrılmaz. Bunu söz konusu bloğun sahibi de söylemiş, hakkını yemeyelim ama yazının genelinde "nasıl da şanslıyım erkek evlat doğurdum, bir daha doğurursam yine erkek doğurmak isterim" tarzının olması, bu fikrine karşıt yaratmış. Onun adına üzüldüm, çok istediğini söylediği ikinci evladı yapmadan önce bu düşüncesini umarım değiştirir.

Kız çocuk sahibi olmak, tokalar, elbiseler değil, ileride sana bakacak, daha eve ve aileye bağlı olacak, faydalı bir evlat demek değil, büyürken daha az dert çekmek, daha kolay çocuk yetiştirmek demek değil. Ama kız çocuğa sahip olmak bir lütuf. Kız çocuk olmak, kadın olmak bir lütuf çünkü. Bunu cinsel kimliğiyle, bedeniyle ve ruhuyla barışık, kadınlığıyla gurur duyan her kadın, her anne en içinde hisseder. Bu nedenle bir lütuf kız çocuk sahibi olmak.. Bir kız çocuğuna kadınlığıyla gurur duymayı, dünyayı döndüren, iyiye doğru değiştirebilecek bir enerjiyi içinde taşıdığını öğretebilmek bir lütuf. Yoksa evladın kızı da erkeği de bir ve evladın kızı erkeği olmaz, hele bu devirde, insanlar artık cinsel kimliklerini daha özgür ifade edebilirlerken, tek bir cinsiyeti öne çıkarıp diğerini değersiz kılmaya çalışmak hiç olmaz.

Önemli olan cinsiyeti ve cinsel kimliği ne olursa olsun kendiyle, ruhu ve bedeniyle barışık, tüm cinsiyetlere saygılı, insan gibi insanlar yetiştirebilmek. Bunun için evlatlarımızın her şekilde arkasında, yanında durmalı, onları "kız" veya "erkek" olarak görmektense "evlat" olarak gördüğümüzü ve her koşulda gurur duyduğumuzu onlara anlatmalıyız.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri