Başkasının oyuncağını sahiplenme krizi- Kriz masası buyrun?
- Bizim kız öbür oğlanın arabasını aldı, vermiyo. Oğlan ağlamaya başladı, anası dik dik bakmaya. Kız arabayı kucağına bastırdı, kolunu kat-i surette açmıyo. İmdak!

Bu sıra Maya mülkiyet, konsolidasyon, morotoryum, revalüasyon, yatırım fonları gibi kavramları keşfetti (yok ayol, keşfettiği başkasının ayısını alıp yeterince böğrüne bastırırsa, bir süreliğine o ayının kendinden alınamayacağı oldu). Hal böyle olunca, bana bi terleme geldi tabii.

Almanya'nın huyu güzel, bize yarıyor. Şöyle ki, çocuklar arasındaki sürtüşmelere büyükler katılmıyor burada. Minnoş canavarları bırakıyorlar kozlarını paylaşsınlar, catfight mı edecekler, halat çekme yarışı mı yapacaklar, neyse.. İş tabii yanak tırmalamaya, kıç çimdiklemeye, göz çıkartmaya vardırılmıyor ama işte büyüklerin kıstıkları göz kenarlarından gözlemlenerek, nazik nazik itiştiriliyor bu medeni evropalı çocuklar. Bizim kız pek medeni değil henüz ayrıca tam tersini hedeflediğim halde nasıl oldu bilmiyorum ama dünyanın kendi çevresinde döndüğüne dair paleolitik bir inancı da var. Dolayısıyla, ortamdaki tüm ayılar Maya'nın ayısıdır, nokta. Haliyle baya zorlanıyorum. Almanlar arasında değil çünkü Maya başka bir çocuk kendine ait ayıyı geri talep ettiğinde ağzını mağara gibi açıp, küçük dilini titreştire titreştire bağırdığı için, medeni evropa çocuğu ya korkuyor kaçıyor, ya da amanın başıma bela almayayım bu üçüncü dünya bebesine bulaşıp diyor, kaçıyor. Sonuçta kaçıyor ve Maya ayıyla pazar sevişgenleri..

Gel gör ki, çok kültürlü ortamlarda bu mümkün değil. Çünkü, orada tek Maya benim Maya değil, her çocuk bir Maya, hepimiz Maya'yız. Dolayısıyla, ayının bir kolundan bir Maya, öbür kolundan bir Kaya tutuyor, başlıyor halat çekme yarı finalleri. Artık ayı mı ortadan yırtılacak, tüysiklet Maya mı yere yapışacak, gürbüz ama orantısız güç güç değildir Kaya mı devrilecek, kader.. Çoğunlukla bu halat çekme yarışına Kaya'nın annesi Lara ve etrafa ayıp olmasın, bak çocuğunu hiç tutuyo mu, edepsiz kadın denmesin diye ucundan bir de ben.. Ayh. Sosyal baskı batsın. Zorlanıyorum.

İçimden gelen davranış şudur: "Mayacığım, sevgi böceğim, küçük kelebeğim, bak o senin oyuncağın olmadığı için, o arkadaş, o güzel yüzlü minik kuzu, o tatlı aşk meyvesi senden ayıyı rica ediyor. Kendisine geri verebilir misin lütfen?" diyeceğim ben. Bıcık bıcır konuşuveren Maya "pek tabii anneciğim, yeter ki siz olayı aydınlatın, buyrun saygıdeğer Kaya, ayınız" diyecek ve sadece lavanta kokan totosunu dönüp yürüyüp gidecek. Ha evet.

Gerçekte olan şudur: ben: "Maya, o Kaya'nın ayısı, verir misin lütfen geri?". Maya (Hitler'in ordularına haykırdığı ses tonuyla): "Nein!". Kayanın anası: "Kaya bırakır mısın ayıyı, şimdi!" Maya ve Kaya kanon yaparak: "böaaaaağh". Kayanın anası Mayaya doğru: "küçük o daha öğrenememiş sosyal kuralları". Ben (pasif pasif dikilerek): "ıçtık mavisi."

Olması gereken ise şudur: ben: "Kayanın sevgili annesi, bu yaştaki çocuklar paylaşmayı bilmez daha, o nedenle birine sen ver, diğerine sen isteme demek beyhude davranışlar, geliniz sakin kalalım, bırakalım onları kendi hallerine" Kayanın anası: "hayhay, buyrun bir dilim daha muzlu kek alın Öğrenen Anne". Ben: "oyyhhh muzlu kek, yeaaa". Maya ile Kaya altlı üstlü ayı kavgasında kozlar paylaşılmış, katarsis yaşanmış, ilgi başka yöne kaymış. Mutlu son.

Özetle, ben pek karışmıyorum bu tip kavgalara, Alman kültüründe rahatım çünkü bireyselleşmeye, kişinin kendisini geliştirmesine odaklı bir kültür bu. Fakat gerek Türk, gerek bizim gibi diğer kültürlerde "paylaşmak, sosyal kavim olmak, ben değil biz olmak" gibi kavramlar çok önemli olduğu için, ayrıca anne ya da yetişkinler çocuk dünyalarına karışmaya ve kendilerini hakem gibi görmeye yatkın oldukları için, bakıyorum benim normal dediğim pasifist yaklaşımım "ilgisiz anne"lik ya da "bencil kadın"lık ile bağdaştırılıyor ve sosyal anlamda olumsuz tepkiler çekiyorum. Ya da diğer anne dayanamayıp olaya dahil olduğu için, ya Kaya'ya zorla oyuncak Maya'ya verdiriliyor ve sadece Kaya dışardan müdahale ile haksız yere yenilmişlik hissiyle öfkelenmekle kalmıyor, Maya da "işte bağırdım ve aldım hahahayt" diye hastalıklı bir davranış öğrenmiş oluyor. İki ucu gül kokan değnek..

Siz nasıl davranıyorsunuz, "sosyal fakap" yaşamadan nasıl başa çıkıyorsunuz bu oyuncak kavgalarıyla?

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri