Bebeğiniz banyoda üşümesin!...Bebeğinizi yıkarken banyo suyunun 36 derece, oda sıcaklığının ise 20-25 derece olması ve banyonun ise 5-6 dakikadan fazla sürmemesi gerekiyor. 

Bebek 1 yaşına kadar bebek küvetinde yıkanmalı ve küvet çok fazla suyla doldurulmamalı. Bebeği küvete yerleştirdikten sonra bir kolunuzla başının arkasından onu sıkıca kavramınız gerekiyor.

Uyku Öncesi Banyo

Bebeğinize banyosunu çok tok olmadığı ve uyku vakti öncesinde yaparsanız, banyo sonrası emzirerek ya da biberonunu vererek sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğin giysilerini deterjan ile yıkamayın. Sabun tozunu tercih edin, bol bol suyla durulayın ve güneşte kuruttuktan sonra mutlaka ütüleyin.

Altını Değiştirirken...

Bebeğinizin cildinin son derece hassas olduğunu unutmayın ve bezini sık sık değiştirin. Bebeğinizin altını her değiştirişinizde ılık suyla yıkayarak kurulayın ve kısa bir süre de olsa altını açık bırakarak cildinin temiz hava almasını sağlayın. Bebeklerin gün içerisinde yeterli miktarda sıvı almasını sağlayın. Bebeğin sıvı alması, cildi için gerekli olan nem miktarı açısından önemli.

Fazla Giydirmeyin

Üşüyecek diye bebekleri gerekenden fazla giydirmek, vücut ısısını dengelemesini olumsuz yönde etkiliyor. Uzmalar bebeklerin yetişkin bir insanın giydiğinden bir kat fazla giydirilmesinin uygun olacağını belirtiyorlar. Annenin tişörtle dolaştığı bir günde bebeğine bir kat daha fazla giydirmesi yeterli olacaktır. Bebeği gereğinden fazla giydirmek ya da ince giydirmek bebeğin vücut ısısını dengeleyememesine sebep oluyor.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri