Bebek ayak tırnak batması ve tırnak düşmesiBirkaç ay önce ayakkabı alırken bahsetmiştim, bu sorunu yaşayan varsa ne yaptınız diye de sormuştum ama cevap alamamıştım; Maya'nın ayak baş parmaklarından birinin tırnağı ile doğduğu günden beri aramız bozuk. Tırnak öne doğru uzayacağını öğrenemedi bir türlü, vallahi bak dipten kesmiyorum, yuvarlak değil düz kesiyorum, kucuk ayakkabi giydirmiyorum, aynen dendiği gibi özen gösteriyorum (öpüyorum bile) ama tırnak illa ki uca yaklaşırken yaklaşırken, ha düzeldi galiba derken hop yana meylediyor ve ya kırılıyor kendi kopuyor ya da yürürken, tepinip dururken, çorap ya da ayakkabı giyerken ters dönüveriyor (ayy evet, yavrum da bir şey demiyor ama acıyordur acımaz mı?!) Ne yaptıysam yine de kar etmedi.. Hele bu son bir haftadır, tırnak ta en baştan içe doğru kırıldı ve kopmak üzere! Ay benim de içim fena oluyor ve o kadar korkunç gözüküyor ki, buraya foto eklesem mi eklemesem mi diye çok düşündüm. Midenizi bulandırdıysam da özür dilerim ama belki bu derdi yaşayan ve çözümünü bilen vardır..

Türkiye'deyken annemin cildiye uzmanı ve ortopedist iki arkadaşına danıştım, ikisi de bu yaşta bu tırnak sorununun olabileceğini, tırnağı düz kesmenin ve küçük ayakkabı giydirmemenin önemini belirtmek dışında pek bir şey söylemediler. E onlara da dikkat ediyorum ama değişen bir şey olmadığı gibi, fotoda da görülen tırnğın üst tarafında kalınlaşma mı kırılma mı tam anlayamadığım (ayakları çok kıymetlidir öptürmek dışında pek dokundurtmaz, ondan anlayamadım) tuhaf bir şey de belirdi.. Yürümede koşmada falan sorun yok, acısa bile belli etmiyor ya da. Ne yapmalı bilmem, çevremde pek çocukla büyümediğim için bu ciddi bir sorun mudur yoksa çok mu olur onu da bilemedim, sorayım dedim. Babasında da bir kaç sene önce tırnak batması olmuş ve iltihaplanmaya kadar gittiği için tırnağı çekilerek (ayyyy evet ya feciiii) tedavi edilebilmişti, ona varmasın aman..

Var mı bir fikri, önerisi olan?

EKLEME: Bu sabah tırnağın düşmekte olduğunu fark edip panikledim ve doktoru aradım. Bazı ateşli hastalıklardan sonra çok sık yaşanabilen bir durummuş tırnak düşmesi (hatta doktor el ve ayaktaki tüm tırnaklar bile düşebilir dedi aklım çıktı). Kılcal damarların tırnağı yeterince besleyememesi ile tırnak ölüyor ve vücut kırılma ya da düşürme yöntemiyle tırnaktan kurtuluyor, yerine birkaç ay içinde yeni tırnak çıkıyormuş. Bölgede enfeksiyon yoksa bant ya da çorap ile parmağın yaralanmasını önlemek, temiz tutmak ve beklemek tek çözümmüş. AYH bu da geldi başımıza diyorum, çok fena oluyorum baktıkça! Zavallı miniğim...... İnşallah yeni tırnak düz ve sağlıklı çıkar, batma ve kırılma sorunu olmaz ve bu dert tekrarlanmaz (amin amin).

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri