Bebekle düğün ve davetlere katılmakŞu 14 ayda; doğum günleri ve sosyal hadiseleri normal rutinden sayarsak, ekstra olarak bebekle 4 düğün, 1 cenaze ve 1 de vaftiz törenine katıldık. Bebekle tatil olur muymuş diyenlere bal gibi olur dedim ya, şimdi de bebekle yetişkinlerin sosyal toplantılarına katılınır mıymış diyenlere, "neden olmasın?" diyeceğim. Bebekle düğün ve davetlere katılabilir, hatta aklı selim kalabilirsiniz. Dikkat bu bir yüreklendirme yazısıdır!

Bebekler; hastalık, uykusuzluk, deli gibi açlık, ıslak toto gibi fiziksel sıkıntılar ya da gelişim dönemine dair psikososyal korku ya da tedirginlikler (yabancı korkusu, ayrılık anksiyetesi vs.) yaşamıyorlarsa, doğal olarak aşırı derecede sosyal yaratıklar. Son derece meraklılar ve etrafta ne oluyorsa illa ki içinde hatta benmerkezci yapıları sayesinde en ortasında olmayı seviyorlar. Çok küçük yaşlardan itibaren sosyal ortamlara sokulan ve ortaya salınan çocuklar daha az çekingen, sosyal zekaları daha yüksek bireyler oluyorlar. Üstelik diğer bebek ve çocuklarla bir arada zaman geçirmenin getirdiği avantajlar da var, mesela yeme problemi olan çocuklar, diğer çocuklarla bir aradayken tabaklarını silip süpürüyorlar (biliyorsunuz 1-3 yaş dönemi çocuklarda görülen iştahsızlık, yemek ayırma ve gıda fobilerinin altında evrimsel bir "zehirlenme korkusu" yatar ve çocuklar tek başlarına yemek istemez, sizin yediklerinizi yemek, mümkünse ortamda başka çocukların da yediğini görmek isterler). 

Doğaları gereği sosyal olan çocukları sosyal aktivitelere katma taraftarıyım ama çocuğun sıkılmaması, kendini oyalayabilmesi ve sizin katıldığınız aktiviteden zevk almanız için birkaç püf noktası önereceğim. 

1. Çocuğa haute couture giydirmeyin. Hem kendi daralır, hem siz onca para verdiğiniz kıyafete domates sosu döküldüğünde dellenirsiniz. Gerek yok. Bırakın yerde sürünsün, doğayla içiçe geçsin, kirlensin. Hiçbir çocuk (avrupalı çocuk bile) sandalyede oturmak istemez, etrafı tanımak ister. Salın yere. Ha tabii altın kural: çocuğa değil etraf güvenliğine dikkat edin, göz göre göre kazalara davetiye çıkartmayın.

2. Rutinini sağlamaya çalışmayın. Bırakın istediğini, istediği kadar yesin, gece 11.30da hala kudurmak istiyorsa kudursun. Ona "bugün özel bir gün olduğu için geç uyuyacağız, uykun gelince bana haber ver" diyin (anlamaz sandığınız 14 aylık bile anlıyor bunu). Evet rutini bozuluyor ama eve dönüşte siz 2-3 günde tekrar toparlarsınız onu, kendinize güvenin.

3. Yanınıza kamyon dolusu eşya almayın, ferah olun. Yedek bir kıyafet, 1-2 bez yeter. Zaten her şey yeni, her şey oyun ve oyuncak. Sadece planlı olun, uykusu geldiğinde nasıl davranacağınızı, nerede uyutmak istediğinizi önceden planlayın, ona göre kalkmanız ya da bir sessiz oda ayarlamanız gerekebilir.

4. Çocuğun eğlenmesine fırsat tanıyın. Çocuğu kıyafetinize bağlı bir çanta ya da aksesuar gibi taşımayın. Bırakın etrafı tanısın, sosyalleşsin, kendi oyunlarını kursun. Sizin kadar onun da bu gece eğlenmeye, yeni kişilerle tanışmaya, yeni yemekler denemeye, azıcık sıkılıp huysuzlanmaya, bolca yeni deneyimler edinmeye ve sosyal zekasını geliştirmeye ihtiyacı var.

5. Ve altın kural: Katıldığınız düğün ve davetlerde çocuk bakıcısı hizmeti veriliyor mu araştırın hatta düğün dernek sahibine bunu siz önerin. 3-5 çocuğa bir arada bakabilecek bir nanny / bakıcı tutulması çok zor bir iş değil ve Avrupa'da genellikle bu hizmet davetlilere sağlanıyor. Siz de çocuğunuzu diğer çocuklarla birlikte güven içinde nanny'ye teslim edip keyfinize bakabiliyor, ara sıra gibip çocuğu öpüp okşayabiliyor, sonra kendinizi çılgın gecelere atabiliyorsunuz. Muhteşem bir fikir; hem çocuklar bir arada oynuyor, kendilerine özel çocuk menüsünü tadıyor, uyuyacakları zaman kendilerine ayrılmış sakin odaya hep beraber geçiyorlar, hem de anne babalar işinde uzman bir bakıcının güven verici hizmetinden yararlanıp akılları çocukta kalmadan gerçekten düğün derneğin keyfini çıkartabiliyorlar. Şahane değil mi?


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri