Çerkeş Peyniri Eski bir geçmişi olan Çerkeş, Çankırı iline bağlı ilçe ve güneyinde bulunan Ulusu Çayı (Ulu çay)'nın aktığı ovada kurulmuş ilçe merkezi olan kasabadır. Çerkeş ilçesi il merkezi Çankırı’ya 85 km, Başkent Ankara’ya ise 128 km uzaklıktadır. Genelde hayvancılıkla uğraşılır. 
Değişik peynir tarifleri ararken bu tarife rastladım. Denemeden olmaz, hemen çiftlikten sütler alindi. Kahvaltı için bu güzel peynir yapıldı.


Aslında bu peynir koyun sütünden yapılır ama artık koyun sütü hem çok pahalı hemde az bulunduğu için inek sütünden yapılıyor.
5 litre Süt
 1 yemek kaşığı peynir mayası
Süt kaynatılıp soğumaya bırakın. Hafif ılıkken üzerinden kaymağı toplayın ve bir kaşık peynir mayası ilave edilip karıştırın. Bir gece bekleyin. Ertesi gün mayalanmış sütü küçük tülbentten yapılmış peynir keselerine yerleştirin ve süzgecin üzerine koyulur. Suyunun akması bekleyin. Suyu akan peynire şekil verip üzerine ağırlık koyun. Bir gece daha bekleyin ve ertesi günü torbasından çıkartılıp tuzlayın. Bu peyniri hemen yiyebilirsiniz, sütünü kaynattığımız için hiç sorun yok,.Afiyet olsun. 
Tarifini burdan aldim.Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri