Ceviz ReçeliCeviz reçeli oldukça uğraştırıcı bir reçel ama bazi hastalıklara sifa olduğu için hemen hemen her sene 1- 2 kavanoz yapıyorum.
Bunun için cevizin sert kabukları henüz oluşmadan yapmak gerekiyor. Yesil cevizleri bıçakla kestiğinizde sorunsuz kolayca kesiliyorsa  reçel için uygundur.Genelde mayıs sonu veya haziran başında cevizler bu olgunlukta oluyor.

 Tariflerin çoğunda kireç suyuna yatırılıyor ama ben kirece yatırmadan yaptım. Zaten öyle uğraştırıyor ki bu sefer kireç eksik kalsin dedim :)

50-60 tane olgunlaşmamış ceviz

2 litre su
5 su bardağı şeker
3 su bardağı su
6-7 tane karanfil
Yarım çay kaşığı limon tuzu

Cevizlerin üzerindeki yesil kabuklarını ince bir tabaka halinde soyun. Eldivenle soyun yoksa 1 hafta kadar elinizdeki siyah lekelerle gezmek zorunda kalirsiniz :) Cevizleri temiz bir kaba  koyun,üzerini gececek kadar su ilave edip 10-15 gün boyunca her gün suyunu değiştirerek bekletin. Bu cevizdeki acı tadın çıkmasını sağlıyor.

Aslında bu asamadan sonra kireç suyunda bir gece bekletilir. Bekleyen  cevizleri ovalayarak yıkayın, sonra 10 dakika kadar kaynatıp suyunu süzüp tekrar yıkayıp süzgece alin.
Seker  ve suyu  kaynatın ve cevizleri kürdan veya çatal yardımıyla şerbetin içine atin. 10-15 dakika kaynatıp ocağın altını kapatın.  

Ertesi güne kadar bekletin cevizler şekeri çeksin.Sonra tekrar 1 tasım kaynatıp soğumaya bırakın. bu islemi 2-3 kere yapın. 3. kez kaynattığınızda karanfillerini atin. Son  kaynatmada limon tuzunu ilave edin. Temiz kavanozlara soğuduktan sonra doldurup ağzını kapatın. Kavanozları 2-3 güneşte bıraktıktan sonra serin bir yerde saklayın. Zahmetli ama şifalı ve lezzetli bir reçel , şifa olsun. Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri