Çocukların Gelişimini Belirleyen Besinler HangileridirÇocukların Gelişimini Belirleyen Besinler Hangileridir?

Çocukların Gelişimini Belirleyen Besinler
Çocuğunun sağlıklı, mutlu ve etkin olması her anne babanın ortak dileğidir. Onların neşe içinde ve sağlıkla büyüdüğünü görmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken besinler olduğunu unutmayın.

Çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi yaşına makul olarak seyreder. Bu gelişim sürecini doğru besinlerle desteklemek gerekir. Doğru besini doğru miktarda yeme alışkanlığı edinmesi için çocuğunuza örnek olmalısınız.

Çocuğunuza düzgün beslenme alışkanlığı aşılayın…

Kepekli ekmeğin yararları herkes tarafından bilinmesine karşı gelişim döneminde çok alınan kepek, demir ve kalsiyum gibi minerallerin atımını arttırdığı için mümkünse 5 yaşına kadar kepekli ürünler tercih etmeyin.

Sizin için sağlıklı olan çocuğunuz için sağlıklı olmayabilir. Çocuğunuzun beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri çok önemlidir. İçtiğiniz light sütü çocuğunuza içirmeye kalkmayın zira light sütte beyin için gerekli olan yağ asitleri bulunmamaktadır.

Omega 3 açısından lider bir besin kaynağı olan balık çocukların beyin gelişimine katkı sağlayan en önemli kaynaktır. Ancak omega 3 içeriğini azaltmamak için balıkları kızartma yapmadan tüketmeye dikkat edin.

Çocukların en sevdiği besinin başında patates gelir. Özellikle de patates kızartması onların gözbebeğidir. Ancak kızartma yaparken kullandığınız yağın yüksek enerji içerdiğini unutmamak gerekir. Ayrıca kızartma türü besinlerde vitamin kaybı görülmektedir.
Çocuk Gelişimi

Sebze kuşkusuzki beslenmede en önemli etkendir. Çocuğunuzu ufak yaşlarda birçok sebze yemeği ile tanıştırmanız ileriki yıllarda işinizi basitlaştıracaktır. Çünkü ağız tadı oluşumu tamamlandıktan sonra çocuğunuz yemek seçmeye başlayabilir. Bu nedenle evinizden sebze yemeklerini eksik etmeyin. Ama bunları pişirirken bol suda haşlamak ve haşlanan suyu dökmek gibi hatalar yapmayın zira böyle yaparak sebzedeki vitaminlerin kaybına neden olursunuz.

Tatlı ve atıştırmalıklar konusu ile ilgili ise olabildiğince dikkatli olmanız gerekir. Özellikle zamanlama ocuk beslenmesinin bozulmaması için oldukça önemlidir. Sütlü tatlıları tercih etmenizde yarar vardır ve bu seçiminizi mümkün olduğunca yemeklerden sonraya bırakın. Çocuğunuzun karnı açken onu şeker, tatlı veya atıştırmalıklarla başbaşa bırakmayın

Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri