Çocuklu kadının çantasıBen bunu çözemedim! 2,5 sene oldu, ben hala anlamıyorum koca koca bavul gibi çantalarınızda ne taşıyorsunuz sevgili anneler?! Ben biraz sade ve minimalist bir insanım, benimkinde günlük çocuk eşyası olarak genelde sadece 1 adet bez, 1 adet ıslak mendil, 1 adet su oluyor ama hadi diyelim yüce gönüllülük yaptım, tüm felaket senaryolarını hesaba kattım, o zaman bile sadece 2 adet bez, 1 adet ıslak mendil, 1 adet su, 1 adet meyve suyu, 1 küçük sağlıklı atıştırmalık kabı (içinde meyveler ya da kuruyemiş) ve bir adet yedek kıyafet oluyor. Bunun dışına ben çıkamadım, aklıma alınabilecek başka bir şey gelmiyor ama o koca çantalarda ne var tıklım tıkış onu da çözemiyorum!

Kızım minik bebekken bile böyleydim, herkes koca koca çantaları asar bebek arabasına, zaten pusetli arabalar dev boyutlarda, hepsini böyle market arabası iten evsizler misali zorum zorum taşır; oysa ben genellikle bebeği slinge atar, sırtıma da ufak bir çantada yine bir bez, değiştirme örtüsü (o zaman ayakta değiştirme lüksü daha başlamamıştı, örtü olunca istersen bebeği yere koy, pratik oluyordu), bir de yedek kıyafet (fışkıran kaka hadisesi sağolsun) tamam. Ne emzirmeye örtü (doğal buluyorum ben emzirmeyi, bir sandalyeyi ters çevir, aç memeyi emzir, rahat olunca sanki daha az dikkat çekiyorsun), ne de sadece anne sütü alan bebeğin getirdiği lüks olarak tüm o termostur, mamadır gibi bir derdim çok şükür olmadı, ne büyük lüks tabii bir anne için. At slinge, kanguruya, çık (önerileri burada yazmıştım)..

Yürümeye başlayınca genel kanaatin aksine ne işim zorlaştı, ne yüküm ağırlaştı. Zaten doğa bir oyuncak, tüm nesneler keşfedilmeyi bekliyor, yanıma oyuncak bile almadım çoğu zaman. Sadece uzun ve yemekli toplantılarda oyuncaklar aldım ki etrafı izlemesi bitince, kendini oyalayacak birşeyleri olsun. Zaten çocukla gittiğim yerler hep onun da ilgisini çeken, çok gürültülü ve kalabalık olmamasına dikkat ettiğim, genellikle de 3 saati aşmadan eve döndüğüm yerler. E bu durumda neden bir sürü eşya taşıyıp omzumu belimi zorlayayım? O omuzlar beller çocuk büyüdükçe daha atçılık oynayacak, hemen perte çıkarmamak lazım..

Uçakta bile yanımda ufak bir el çantası oluyor, içinde 5 adet bez (bebe milleti en çok uçakta ve otobana çıkınca fosurtur), yedek 1 kıyafet (bebek küçükse veya yol uzunsa 2), ıslak mendil, çeşit çeşit sağlıklı ve eğlenceli atıştırmalıklar (meyve parçaları çabuk bozulduğu için mümkünse muz, mandalina, taneli meyveler tercih ediyorum), kurabiyeler ve uçak yolculuklarına mahsus istediği kadar şekerleme (aslında şekerleme çocuğu yolculuklarda daha aktif ve huysuz yapar derler ama zaten bizim kız manken olacağı için şekerlemeyi bile sevmiyor 3-5 harico ayıcıktan sonra yemiyor, ne biçim çocuk ayol bu?!) su (uçağa çocuk için istediğiniz kadar su ve meyve suyu alabiliyorsunuz, çocuklar kural dışı), pipetli meyve suları (önemli bilgi: bebekli ve küçük çocuklu yolcular çok abartmamak koşuluyla uçağa su ve içecek alabiliyorlar), bir kısmı yeni, bir kısmı bildiği oyuncak, bol bol kitap ve sadece uçak yolculuklarına mahsus ve toplamda 1 saatten fazla izlemesine izin olmayan i-pad (hayat kurtarıyor). Bu konuda Gezgin Anne'nin şu yazısı ve daha küçük bebekli yolculuk için de şu yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Seyahatte ben bavulu da çok minimalist hazırlarım. Afrika'ya bile gitseniz valla çamaşırhaneler ya da bu işi sizin için yapacak bir kadın mutlaka bulursunuz, lütfen kendinize yük çıkarmayın. Kişi başına ben 5, bilemedin 7 farklı kıyafet alır, nasılsa en geç haftada bir yıkama fırsatı çıkar derim ve de çıkar. Tuvalet malzemeleriniz, bebek bezi ve eşyaları çok ultra özel ihtiyaçlarınız yoksa heryerde bulunuyor. Oyuncak uçakta oyalama dışında mutlaka gittiğimiz yerden karşılanır, ama dediğim gibi en güzel oyuncak doğa ve doğal eşyaların ta kendileri. Kitap da kindle türü aletler de e-kitap olarak binlerce farklı okuma seçeneği ile hafif ve pratik oluyor ya da benim gibi 1-2 kitap alıp onlar bitince yine gittiğiniz yerde kitap değişimi yoluyla edinebileceğiniz mis kokulu baskı kitaplar da olabilir. E başka? Benim bavulumda başka birşey olmuyor. 3 kişilik ailemiz 15kg'luk bir bavula sığıveriyor. Herkese de birer ufak sırtçantası (uçak içi), tamam.

Benim çantalarım böyle.. Sizinkiler nasıl? İsteyen mim olarak da cevaplayabilir :)

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri