Deprem Nedir?Deprem genel bir tanımla yer kabuğundaki kırılmalar ve yeryüzünü oluşturan levhalar arasındaki hareketlilikten meydana gelen sarsıntılardır. Tanımdan da anlaşıldığı gibi dünya genelinde levha sınırları depremlerin en çok görüldüğü alanlardır.

Depremlerin yoğun olarak görüldüğü sahalar üç ana başlık altında toplanır:

  1. Pasifik Deprem Kuşağı: Şili'den kuzeye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD'nin batı kıyıları, Alaska'nın güneyi, Aleut Adaları'na dek uzanan kuşaktır. Japonya'yı dahi etkiler. Yeryüzünde gerçekleşen depremlerin %81'i bu kuşaktadır.
  2. Alpin Deprem Kuşağı: Endonezya'dan Himalayalar ve Akdeniz'e dek uzanır. Yeryüzündeki depremlerin %17'si bu kuşakta meydana gelir.
  3. Atlantik Deprem Kuşağı: Atlas Okyanusu'nun orta kısımlarını içine alan deprem kuşağıdır.
Depremlerin şiddetini ölçmede 1900'lü yıllar Aletsel Dönem olarak bilinir. Daha önce Mercalli Ölçeği kullanılmaktaydı. Mercalli Ölçeği, bilimsellikten uzak ve tamamen gözlem yoluyla depremin şiddetini ölçmeye çalışan bir tekniğe sahiptir. Günümüzde şiddet ölçümünde Richter Ölçeği kullanılmaktadır. Ölçüm yapan cihaza Sismograf, bilime ise Sismoloji denmektedir.

Türkiye Deprem Risk HaritasıPaylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri