Diş Fırçalamak Zararlı mıdır?Yapılan son araştırmalarda diş macunlarında kullanılan kimyasal ürünlerin insan sağlığına olan zararları dikkat çekmektedir. Özellikle anne adaylarının sağlığına hayli zarar vermektedir.

ABD Florida Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde satılan çoğu diş macununda triclosan olarak bilinen madde bulunmaktadır. Bu madde anne karnındaki bebeğe zarar verebilecek kadar etkiye sahiptir. Islak mendillerde de bulunan bu maddenin anne karnındaki bebeğin oksijen almasına engel olduğu ve dolayısıyla bebeğin beyninde hasar meydana geldiği belirtilmektedir.

Önceden yapılan araştırmalarda da triclosan maddesinin hayvanlar üzerinde karaciğer hastalıklarına yol açtığı tespit edilmişti.

Diş fırçalamasında fazla kullanılan macunun da diş etlerini erittiği yine araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ağız sağılığını tam anlamıyla gerçekleştirmede diş fırçalamanın yetersiz olduğuna dikkat çeken uzmanlar 3 dakikadan fazla diş fırçalanmaması gerektiğini belirtmektedir. Fırçalama esnasında sadece diş taşlarının değil, yanak ve dil üzerinin de fırça ile temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ağız temizliği tam anlamıyla gerçekleşmemiş olmaktadır. Doğru teknikler uygulandığı zaman 12 saatte bir diş fırçalamanın ağız sağlığını korumaya yetebileceği ifade edilmektedir.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri