Diş Taşını Nasıl EngelleyebilirizDiş Taşını Nasıl Engelleyebiliriz?
Diş Taşını Nasıl Engelleyebiliriz

Diş taşı dişlerin üzerinde birikmiş, Diş yüzeylerimizin iyi bir şekilde temizlenmediği  zaman ortaya çıkan bir diş sorunudur.


Buna bir sorun diyoruz çünkü diş taşlarının çoğalması diş etinin çekilmelerine neden olur.Diş taşlarının oluşumunun en büyük nedenlerinden biri ise tükürüktür. Tükürüğün durumuna göre diş taşının miktarı da ortaya çıkar


Ayrıca diş taşları dişimizin çürümesine de neden olur. Diş etlerinin çekilmesiyle oluşan boşluğa diş taşı gelir ve bunu anlayamayız.

Halk içinde yanlış bir inanış bulunmaktadır. Diş taşı temizliğinin yararsız bulunduğu hatta diş taşlarının faydalı bir oluşum olduğu söylenir. Bu yüzde yüz yanlış bir bilgidir. Diş taşının bulunduğu yerler diş eti iltihabı için müsait ortam anlamına gelir. Böyle bir halde ise diş eti kanamaları ve ağız kokusu kendini göstermektedir. işte bu nedenledir ki diş taşlarının evvela diş hekimi vasıtası ile korumaya alınarak temizlenmesi lazım. Daha sonrasında ise dişlerin düzenli bir biçimde fırçalanarak diş taşı oluşumunun engellenmesi sağlanmalıdır.


Diş Taşı
Dişlerinizi günde 3 defa doğru bir biçimde fırçalamak, diş fırçalanırken dilin de fırçalanması diş  taşı oluşumunu geciktirecektir.Yine diş ipinin doğru kullanması ile ağız bakım suları ağızdaki bakterilerin bitirilmesinde ciddi olan faktörlerdir.

Misvak kullanım da diş ve diş eti bakımında etkili bir yöntemdir.Diş taşlarının eritilmesinde çileğin rolü epey büyütür. Çilek, yeşil çay ve koca yemiş gibi besinler diş taşlarının oluşumunu azaltmaktadır. Bununla birlikte bol c vitamini ve fosfor elementi diş sağlığı için epey bir ciddidir. Bunlara dikkat edildikçe hem sıhhatli hemde bembeyaz dişlere sahip olmanız olasıdır.


Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri