Doğanın En Büyük Düşmanı: İnsanGünümüzde dünyadaki sorunların ortaya çıkmasında en büyük etken insanlar ve insan faaliyetleridir. Özellikle 18. yüzyılda başlayan sanayileşme süreci ve ardından gelen kent yaşamının hızla gelişmesi bunun en temel etkenleri sayılabilir. Eski çağlarda insanların ateşi bulması, çeşitli araç-gereçler yaparak vahşi hayvanlardan korunabilir hale gelmesi ve tarım yapılmasıyla birlikte yerleşik hayata geçilmesi ile başlayan bu süreç günümüzde içinden çıkılmaz bir hal almıştır.


2000'li yıllara gelindiğinde dünyadaki sorunlar en yüksek düzeylere ulaşmıştır. Bu sorunları görüşmek amacıyla 2 - 4 Eylül 2002 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde 100 ülke ve 60.000'den fazla delegenin katılımıyla ''Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'' düzenlenmiştir. Bu zirvede dünya sorunları şu başlıklar altında ele alınmıştır:

  1. Dünya Nüfusunun Hızlı Artışı
  2. İşsizlik ve Fakirlik
  3. Dünya Kaynaklarının Tükenmesi
  4. İklim Değişiklikleri
  5. Ozon Tabakasının İncelmesi
  6. Canlıların Soyunun Hızla Tükenmesi
  7. Ormanların Yok Olması
  8. İçme Suyu Sorunu
  9. Toprak Erozyonu
  10. Denizlerin Kirlenmesi ve Balıkların Azalması
Bu başlıklar detaylıca incelendiğinde, insanların doğrudan veya dolaylı olarak bu sorunların oluşumuna etkili olduğunu görmekteyiz. Özellikle doğal kaynakların pervasızca tüketilmesi, geri dönüşümün yetersiz düzeyde kalması ve hızla artan sanayi faaliyetleri bu sorunların etkisini daha da artırmasına yol açmaktadır.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri