Doğum Kontrol HaplarıDoğum kontrol hapları tüm dünyada milyonlarca kadın tarafından hamilelikten korunmak için kullanılan en etkili yöntemlerden diridir. Korunma yöntemi olarak doğum kontrol haplarının tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Doğum kontrol haplarının kullanımı basittir. Diğer korunma yöntemleriyle kıyaslandığında ekonomiktir.

Gebeliği önlemede %98–99 oranında başarı sağlar. Yıllarca kullanılabilir. Yan etkileri yok denecek kadar azdır. Yeni jenerasyon doğum kontrol hapları bu haplarla ilgili yanlış inançları rafa kaldıracak özellikte üretilmektedir.

Doğum kontrol haplarının diğer korunma yöntemlerine sağladığı bir diğer üstünlük de gebelikten korumanın yanı sıra kadın sağlığı açısından pek çok etkiye sebep olmasıdır. Adet kanamalarını düzenler adet sancılarını azaltır. Adet kanamasının süresi ve kanama miktarı azalır.

İyi huylu meme hastalıkları  yumurtalık ve rahim ve rahim içi zarı kanseri riskini azaltır.  Yaşlılıkta kemik erimesi riskini azaltır. Dış gebeliği önler. Sivilcelere iyi gelir. Kansızlığı ve dış gebelik riskini engeller. Bırakıldığında hemen gebe kalınabilir.

Doğum kontrol haplarından en iyi şekilde verim alınması için hapların düzenli kullanılması gerekmektedir. Her gün muhakkak aynı saatte alınmalıdır. Unutulan hap hemen o an alınmalı o günün hapı da aynı saatte alınmalıdır.

Doğum kontrol hapları sağlık açısından pek çok fayda sağlasa da bazı kadınlar için uygun değildir. Sigara içen 35 yaşındaki kadınlar damar tıkanıklığı rahatsızlığı olanlar karaciğer yüksek tansiyon ve şeker hastası olanlar hormona bağlı olarak kötü huylu tümörü olanlar ve gebelik riski bulunan kadınların bu hapları kullanması doğru değildir.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri her zaman tartışılmıştır. Bu haplar zannedildiği gibi kısırlığa sebep olmaz. Gebeliği sadece kullanıldığı süre içerisinde engellerler.

Haplar ilk kullanılmaya başlandığında baş ağrısı bacak ağrısı görme bozuklukları göğüs ağrısı gibi şikayetler görüldüğünde hap derhal bırakılmalıdır. Bunun dışında lekelenme tarzında kanamalar ve hafif mide bulantıları bu hapların doğal ve geçici yan etkileridir. Doğum kontrol hapı isimler listesinde verilebilecek ilk haplar ise Lyndiol Minulet Diane 35 Yasmin Ginera Myralon Desolett Microgynon gibi haplardır.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri