Dünyadaki En Uzun Nehir : Nil NehriDünyadaki En Uzun Nehir:Nil Nehri
Tam olarak 6650 kilometre uzunluğu ile Dünyamızın en uzun nehridir. Yapısı o kadar büyüktür ki Afrika Kıtası'nın  neredeyse % 10'unu kaplar. Güneyden kuzeye doğru akan nehrin 3 tane ana kolu bulunur. Bunlar ise Beyaz Nil nehri, Mavi Nil nehri ve Atbarah Nehri'dir. Bu büyük nehirin en uzaktaki kaynağı ise Burundi'de yer alan ve doğuda Afrika Göller Bölgesi'nde yer alan Kagera Nehri'dir.

Nil Nehri
Bu Kagera Nehri ise Uganda ve Ruanda ülkeleri sınırlarını oluşturarak bri göl olan Victoria dökülür. Mısır'da bulunan Nil Nehri'nden insanların sulama amacıyla yararlanması ise baya bir eski dönemlere uzayıp gitmektedir.Bilhassa 19. yüzyılda yapılmış olan baraj ile kanallar ve bu nehrin kullanımın potansiyeli en üst düzeye kadar ulaşmıştır.

Bir yandan tarımsal faaliyetler de bir yandan ise enerji üretiminde Nil Nehri, Büyük bir ülke olan Mısır için hayati ciddiyete sahiptir. Eski Mısır Medeniyetlerinin bölgede büyüme ve gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri olan nehir taşımacılıkta da ve ulaşımda rahatlıkla kullanılıyor.

Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri