EKMEK DENEMELERi :)Yine bir hafta sonu yine ekmek yapma denemeleri :)
Bu sefer sanki her şey daha yolunda gitti :)  ekmek mayalama sepetlerimde geldi, böyle kolay oldu daha önce makarna süzgeçlerinde mayalanmaya bırakıyordum  içine yapışmasın diye bez seriyordum.Bu sepetlerde yapışma sorunu yok hemde ağaç olduğu içinde sağlıklı

Hamurun tarifine gelince  Un su tuz ve kendi yaptığım eksi mayadan baska bir şey yok
2,5 kilo tam buğday unu ( vollkorn weizen mehl )
1 kilo  kepekli kızıl buğday unu ( dinkel vollkorn mehl )
kullandım. Daha önceden yapıp buzdolabında sakladığım eksi mayayı yaklaşık 2-3 saat önce  buzdolabından çıkarıp 1 yemek kaşığı çavdar unu ve 1 küçük cay bardağı ilik su ile  karıştırıp tekrar kabarmasını bekledim. Kabardıktan sonra gece 22:30  da  hamurumu yoğurup mayalanmaya bıraktım. 

Ertesi gün fırınımı 400 dereceye kadar ısıtıp üst tuğlaların beyazlaşmasını bekledim.  Fırının iyice ısındığına emin olunca içindeki koru tamamen temizleyip ıslak temizleme beziyle  sildim. Firinin kapağı da bu esnada acık olduğundan ısısı biraz daha düştü ama ekmek yapmak için hala aşırı sıcak.... Ekmekleri koymak için 180 - 200 dereceye düşmesi gerekiyor. Bu ısıya düsene kadar ev halkının özel istekleri fırına girdi tabi ki :)

 Mayalanan  Hamurdan istenilen büyüklükte  hamuru tezgah üzerinde yaklaşık 3-4 dakika katlayarak tekrar yoğurup unlanmış mayalanma sepetlerine aldım iki misli olana kadar sepetlerde bıraktım .

 Sepetlerde mayalanan ekmekleri 180 derecedeki fırına  üzerine keskin bıçakla kesikler yaptıktan sonra  fırına attım. 55-60 dakika  sonra fırından aldım. Anlatması uzun sürdü ama yapması bu kadar uzun degil :) Toplam 10 tane ekmek cıktı.Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri