Ekşi Maya Saklama YöntemleriEkşi maya yapmak  kolay olmuyor, bazen tutmama riski de var tabiki...
Ekşi Maya Yapmak isterseniz

Mayamızı yaptık peki nasıl saklayabiliriz ?


 Ben hemen hemen her gün ekmek yaptığım için yaptığım ekşi mayayı  haftada bir kez besleyerek kullanıyorum.

1.YÖNTEM : Eğer belli aralıklarla ekmek yapıyorsanız. Her seferinde ekmeklik hamurun yoğrulmasından sonra hamurdan bir parça alıp kapalı un dolu bir kabın  içine  koyarak saklayın. Bu şekilde 1 aya kadar  bozulmadan durdugu söylenir, ben hiç o kadar uzun süre beklemedim.Bu yöntem önceden köylerde kullanılırdı. Ekşi maya değilde eski hamur oluyor birazda :)


Bu şekilde mayanızı güvenle kullanabilirsiniz. Mayanızı kullanmadan önce ilik su ile cözün ve kabarmasını bekleyin. Eğer kabarma olmuyorsa ve maya 2 haftadan fazla kullanmadan beklediyse kullanmayın. Bu yöntem sadece belli aralıklarla ekmek yapanlar için uygun.

2. YÖNTEM : Mayanızı uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız, diger yöntemler sizin için daha uygun,
 Bu yöntemi mayalanan hamurdan da yapabilirsiniz ama tuz mayalanmayı etkileyeceğinden en iyisi tuzsuz bir hamur yapıp o şekilde saklamak. Yaptığınız hamurun mayalanmasını bekledikten sonra  fırınlar için kullanılan kağıdın üzerine spatula yardımıyla ince bir tabaka halinde yayın. Kurumasını bekleyin ,mutlaka çok iyi kuruması lazım aksi takdirde  küflenme olur ve mayanız kullanılmaz. Kuruyan mayayı önceden kaynatılmış ve iyice kurulanmış cam kavanozda  buzdolabında saklayabilirsiniz. Mayayı kullanacağınız zaman  oda sıcaklığında su ile çözüp  unla besleyin, beslenmeden sonra 8  saat beklemeniz gerekiyor, o yüzden mümkünse geceden hazırlayın. Ertesi gün mayanızda hava kabarcıkları varsa  kullanabilirsiniz.Şimdiye kadar sorunsuz bu yöntemi kullandım.
3. YÖNTEM : 
Yine mayalanmış hamurdan bir parca alip çavdar unu  ile ovalayarak un haline getirip kuruttuktan sonra cam kavanozda saklayabilirsiniz.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri