En iyi ilk bisikletYaşasın bahar geldi! Bahar ne demek, bisiklete kavuşmak demek! Çiçeklerin arasında, doğada, mis gibi hafif serin havada herşeyi unutmak ve sadece pedal basmak demek! Geçen yaz bisikletimizin arkasına römork şeklinde takılan Croozer ile Maya'yı bisikletle tanıştırmıştık, şurada yazmıştım, inanılmaz güzel bir icat ve bisikletsever anne babalara çok tavsiye ederim. Ne yazık ki kış boyu ben kullanamadım Croozer'ı. Kışın da kullanan çok anne baba var burada, hatta bisikletten söküp, önüne üçüncü tekeri takıp bebek arabası gibi de kullanılıyor ama Maya çok çabuk hasta olduğu için bu kış soğuklarda cesaret edemedim ben. Şimdi baharın ilk kuş cıvıltılarıyla Croozer'ı bodrumdan çıkardık taktık bisikletimize. Bastık pedallara..

Ama bu sene benim asıl sevdam Maya'ya ilk bisikletini almak, şu yandakine bayıldım bayıldım bayıldım! 2 yaş ilk bisiklet için erken demeyin çünkü 1 yaştan itibaren kullanabileceğiniz şu en üstteki sevimli ötesi model (Pukylino) bile var piyasada (geç kaldık geeeç, kızım koş, tut, yakala). Ama cidden ben çok şirin buluyorum bu "yürüme bisikletleri"ni, pedalsız, çocuk ayaklarıyla bir o yana bir bu yana kayarak gidiyor. Daha pedala basmadan dengede durmayı öğreniyor.

Bu en alttaki model ise yine Laufrad (yürüme bisikleti) ama bu sefer iki tekerlekli (burada 3 tekerlekli bisiklet nedense kullanılmıyor, sanırım dengeyi öğrenemedikleri için aslında bisiklet kullanma yaşını geciktiriyor diyorlar, onun yerine yine totodan kaymalı, ittire ittire gitmeli bobby car türü araba-bisikletleri ya da en üstteki dört tekerlekli bisikleti öneriyorlar, fiyat aralığı 25-35 Euro oluyor). Bu alttaki bisikletler ise genellikle 2-3 yaş arası çocuklara (boyu 85cm'den uzun olanlara) öneriliyor ve selenin boyu çocuğun boyuna göre uzatılabiliyor. İster yine Puky LR M marka (alttaki) daha hafif ve kullanışlı olanından, ister şu benim bayıldığım üstteki gibi çevreci tahta ve tasarım harikası olanlardan alın, fiyatlar çok oynasa da (Puky'ler 50-90 Euro arası, tahtalar 150 Euro'ya dek yükselebiliyor), işlev aynı. Amaç eğlenceli şekilde pedal basmadan dengeyi öğrenmek.

2-5 yaş arası bir yerlerde, çocuğun yeteneğine ve ailenin cesaretine bağlı olarak, iki tekerlekli, yerden ama bildiğiniz pedallı bisiklete geçiyor buradaki çocuklar (kask takma şartıyla tabii). Bizim çocukluğumuzdaki gibi arkada iki denge tekeri olan bisiklet kullanan çocuk HİÇ görmedim, zaten laufrad ile dengeyi öğrendiler mi, bir tek geriye pedal çevirmek kalıyor ki bilirsiniz, hız yapmak da bisiklet sürmenin en eğlenceli yanıdır. 6 yaşında ilkokula başlayan bir çocuk iki tekerlekli bisikletiyle ya da kaykay veya scooter'ıyla okul yolunu öğrendiği ilk haftadan sonra KENDİSİ, TEK BAŞINA, yanında bir yetişkin olmaksızın okuluna gidip geliyor! Dur bakalım bizim %50 Alman bebesi (ya da daha doğrusu onun tavuk annesi olarak ben) nasıl başaracak tüm bu bireyselleşme ödevlerini... Babylaufrad ile başlayalım bakalım ;)

GÜNCELLEME: Bu yazıyı yazdıktan sonra sevgili komşum bana oğlunun 4 tekerli pukylino'sunu ve 2 tekerli Puky LR M'ini verdi, 4 tekerli Maya'ya hem küçük hem sıkıcı geldi ama 2 tekerliye bayıldı. Tahta olanlara da baktım, sanki orta bölüm yüksek ve rahatsız gibi. Hal böyle olunca, ilk bisiklet seçimimiz Puky LR M Laufrad (yürüme bisikleti) oldu ve iki haftadır hem evde hem bahçede bıcır bıcır kullanıyor bizim mini hanım. Çok çok çok tavsiye ederim. Bir büyük model olan LR 1 L ise, 3+ yaştan itibaren kullanılıyor, daha büyük kardeşlere duyurulur ;)

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri