Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?Enerji içeceklerinin zararları 

Enerji içecekleri kafein ya da guarana ve ginseng gibi diğer yasal uyarıcılar içeren ve son yıllarda oldukça popülerlik kazanmış olan içeceklerdir. 1 kutu enerji içeceğinde 75 miligramdan başlayarak 200 miligramı aşan miktarlarda kafein bulunur ki bu miktar örneğin koladakinden 2.5 - 6 kat fazladır.

Enerji içeceklerinde şeker ve diğer katkı maddeleri de bulunabilmektedir. Kafein ve şeker içeriği sayesinde kısa süreli olarak enerji düzeyini arttıran bu içecekler bu faydasına karşın beraberinde sağlık açısından bazı zararlı sonuçlar doğurabilir. Şekeri içeriği kilo yapabilir. Daha da önemlisi bu içeceklerdeki uyarıcılar sebebiyle şu sorunlar yaşanabilir:

 • Tedirginlik
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk
 • Kusma
 • Alerjik reaksiyon
 • Kalp atımında hızlanma
 • Tansiyonda yükselme
 • Dehidrasyon (uyarıcılar vücuttan su atımına neden olur)
 • Bağımlılık
 • Diyabet
 • Baş ağrısı ve migren
 • Riskli davranışlara eğilim

Enerji içeceklerinin alkol ile karıştırılarak tüketilmesi de risklidir çünkü enerji içecekleri uyarıcı, alkol ise depresan etkiye sahiptir.  Bu ikisinin karışımında kişi ne kadar sarhoş olduğunu anlamaz ve daha fazla alkol tüketir. Alkolü fazla aldığınızda kendinizi bitkin hissedersiniz ama enerji içecekleri bunu fark etmenizi engeller. Her ikisi de dehidrasyona neden olur ve ertesi gün akşamdan kalma durumunuzu ağırlaştırır.
Arada bir enerji içecekleri tüketmenin bir sakıncası yoktur ancak günde 500 ml’nin geçilmemesi önerilir. Eğer kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissediyorsanız enerji içecekleri yerine enerjinizi arttıran sağlıklı alternatiflere yönelmelisiniz.

Yeterli uyuyun, gün içinde fiziksel aktivitelerde bulunun ve sağlıklı beslenin.  Bu öneriler kendinizi enerjik hissettirmiyorsa bu durumda doktora danışın. Çünkü halsizliğinizin nedeni hipotroidi ya da kansızlık gibi bir hastalığa işaret edebilir.

Bazı hastalıklarda enerji içeceklerinin tüketilmesi önerilmez. Eğer kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonunuz varsa enerji içeceği tüketimi hakkında doktorunuza danışın. 18 yaş altındaki gençler, hamileler ve emziren anneler de bu içeceklerden kaçınmalı ya da tüketimlerini sınırlandırmalıdır.

Gençler ve çocuklar için günlük kafein alım miktarı 100 miligram ve altı olarak belirlenmiştir. Bu sebeple kafein içeren içecekleri tüketirken bu sınırı aşmamaları önerilir. Özellikle fiziksel aktivite öncesi alımı kalp sağlığı açısından zararlı olabilmektedir.

Enerji içecekleri bazı anti depresanlarla etkileşime girebilir. Eğer anti depresan kullanıyorsanız enerji içeceklerinin tüketimi konusunda psikiyatristinize danışın.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri