Geçmişten Günümüze Neler Değişti?Zaman geçtikçe kaybolan kültürel değerlerimiz, toplumsal düzenimize ait özelliklerimiz teker teker yok olmaya başladı. İnsanların birbirine saygısı, bağlığı neredeyse tarihe karıştı. Dostluk, kardeşlik, anlayış, hoşgörü kelimeleri hemen hemen unutuldu. Eski dönemlerde var olan toplumsal hoşgörüye insanın imrenmesi neredeyse imkansız. Gelin birlikle inceleyelim eskiden neydik şimdi ne olduk:

Pencerenin önünde çiçek olması, o evde bir hastanın bulunduğunu belirtirdi. Evin önünden geçenler bunu fark eder ve gürültü etmeden sokaktan geçerdi.


Pencerenin önünde kırmızı renk çiçek varsa bu, evde bekar genç bir kız olduğunu gösterirdi ve sokaktan geçenler sözlerine dikkat eder rahatsızlık vermezdi.

Kız istemeye gelen damadın namaz kılıp kılmadığı, pantolonundaki diz izlerinden anlaşılırdı.

Misafire kahve ile birlikte su ikram edilirdi. Misafir eğer aç ise suyu, tok ise kahveyi alırdı ve aç olan misafire yemek hazırlanırdı.

Kapılarda birisi ince diğeri kalın iki tokmak olurdu. Kapıyı çalan bayansa ince tokmağı çalardı ve kapıyı evin hanımı açardı. Gelen erkekse kalın tokmağı çalardı. Kapıyı erkek açardı.

Yolda yürürken yaşça küçükler, büyüklerin önünden saygısızlık olmaması için yürümezdi.


Cuma namazına giden esnaflar kapılarını kilitlemeden giderlerdi.

İhtiyaç sahiplerinin alması için yardım amaçlı kutular vardı. Varlıklı kişiler bu kutulara para atardı ve ihtiyacı olan da sadece ihtiyacı olduğu kadarını buralardan alırdı. Veren el, alan eli görmezdi.
Fitre, Ramazan'da değil öncesinde verilirdi. Yoksul kimseler Ramazan'da sıkıntı çekmesinler diye...

Esnaflar her Ramazan'da bir ihtiyaç sahibinin borcunu kapatırdı.

Beyler, konuştukları hanımlarla buluşmaya giderken hediye olarak ayna götürürlerdi. Anlamı ''sana senden daha güzel bir hediye veremem ki'' demekti.Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri