GüneşSamanyolu Galaksisi'nin merkezinde yer alan orta büyüklükteki bir yıldızdır. Gün ışığı biçiminde güneşten yayılan enerji, Dünya'da canlı yaşamının varlığını sağlar. Aynı zamanda Dünya'nın iklimi ve hava durumu üzerinde etkilidir.

Samanyolu Galaksisi'nde bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan biri olan Güneş, sıcak gazlardan meydana gelmiştir. Güneş'in çapı, Dünya çapının yaklaşık 109, hacmi 1.3 milyon, kütlesi 333.000 katı kadardır. Kendi ekseni etrafında saatte 70.000 km hızla dönen Güneş, tam bir turunu 25 günde tamamlar. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 derece, çekirdeği ise 15.600.000 derecedir. Güneş'ten çıkan enerjinin yaklaşık 2.2 milyarda 1'i Dünya'ya gelir. Geri kalan enerjisi ise uzay boşluğunda kaybolur.

Güneş'in yaklaşık 3 günde yaydığı enerji, Dünya'daki tüm doğal kaynakların toplam enerjisine eş değerdedir. Dünya'ya en yakın yıldız olan Güneş'in çekim kuvveti, Dünya'nın 28 katıdır. Kütlesinin % 74'ünü Hidrojen ve % 24'ünü oluşturan Helyum ve diğer bazı elementlerden meydana gelmiştir.


Güneş'in Gerçek GörüntüsüPaylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri