Haram lokmaBugün çok tuhaf birşey oldu.. Sevdiğim bir arkadaşımla bir iki eksiği gidermek için beraberce alışveriş merkezine gitmiştik. Mağaza içinde herşey olan, bir de açık pastanesi olan bir mağaza. Çocuklar tutturunca, self servis fırından birer ufak poğaça aldık verdik ellerine. Poğaçalar kağıt paketle geliyor, çıkışta kasada ödeniyor. 35 cent (yaklaşık 1 TL) fiyatları. Tabii ki biz kasaya gidene kadar, zaten iki lokma olan ufacık poğaçaları yediler bizimkiler. Bunun üzerine arkadaşım poğaçanın poşetini buruşturdu, çöpe atıverdi. Bana da göz kırpıp "amaaan bir sürü alışveriş yaptık, bu da onların hediyesi oluversin" dedi. O öyle yapınca ben de birşey diyemedim, kıza bilmiş bilmiş zıt çıkmak istemedim ama hiç yaptığım şey değil de değil. İçime oturdu. Resmen haram yedirdim ya kızıma, aklıma takıldı, başka şey düşünemiyorum.. Trene giderken artık dayanamadım, "aaaa ben bir de havuz ayakkabısı bakacaktım" diyip koşa koşa geri döndüm, geri girdim mağazaya, bir poğaça daha aldım ve çıkışta "bizim kız iki poğaçanın birini yedi" diyip iki poğaça parası verdim. Rahatladım, oh be!

Allah bana da çocuğuma da haram lokma yedirtmesin. Çok rahatsız olurum ben böyle şeylerden. Küçük şey ne olacak diyeceksiniz, gün içinde zaten kat kat kazıklanıyorum, genel olarak ederinin çok üstünde fiyatlar ödediğimiz tüketim malzemeleri oluyor, hakkımız sadece maddi olarak değil manevi olarak da çokça yeniyor, ona say diyeceksiniz ama yok.. Ben yapamıyorum. İçime oturuyor haram. Ailemden de böyle gördüm, kızıma da böyle öğretirim.

İşin dinle alakası yok. Eşim hıristiyan ama o da bu konuda titiz. Geçen gün mesela çocuk bahçesinden beni aradı "Maya'nın hani kumda kaybolan tırmığı vardı ya, ne renkti o?" diye.. Kumda başıboş ve kimseye ait olmayan bir kırmızı tırmık bulmuşlar da, Maya'nınki olabilir miymiş.. "Yok Maya'nınki kavuniçiydi" dedim "tamam" dedi kapattı. Tabii ki tırmığı alıp da gelmemişler. Şimdi haram-helal mevzuuna takılmayan biri belki "nasılsa bizimki kayboldu, bunu alıverelim yerine" der. Ama ben rahatsız olurum. Eşim de bilir.. Karma'ya inanıyoruz bir de, bu tırmığı alsak, kendimizden daha fazlasını hem de sevdiğimiz birşeyi yitireceğimizi biliyoruz.

Ne bileyim, küçük de olsa sana ait olmayan birşeyi parasını ya da manevi karşılığını vermeden almak, çalmaktır. Üstelik bir mağazadan çalınan poğaça, belki de orada çalışan garibanın cebinden çıkacak. Onun hakkı alınacak. Yok. Yapamam. Yaptırmam da. Kızım da bu küçük yaşında öğrendi, almaz, "hayır, senin değil, bırak" diyorum, bırakıyor. Israr huyu yok henüz ama olmaması için yumuşak davranıyorum. "Ver anneye" diyorum ama elinden zorla almıyorum, onun kendi arzusuyla vermesini bekliyor, verdiğinde onu kucaklıyor, öpüyor, seviyorum. Oyun sırasında bakıyorum, o da oyuncakları diğer çocuklara kendisi veriyor, almak için tutturmuyor ve kendi elinden alınınca huzursuzluk yapmıyor. Bence "vermek", "almak"dan daha çok mutlu ediyor insanı, kızım da bunu böyle öğrensin, eli açık olsun istiyorum. Eli açık olana Allah da daha fazlasını verir derler. Umarım böyle olur..

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri