Hava KirliliğiSoluduğumuz havanın iki temel yapı taşı vardır. Bunlardan birisi %78 oranında azot, diğeri %21 oranında oksijendir. Geri kalan %1'lik oranda ise karbondioksit, argon, su buharı ve diğer gazlar yer alır.

Bu gazlardan bazıları canlıların fiziksel sağlığını etkileyebilecek öneme sahiptir. Havayı kirleten maddeler genel olarak iki başlık altında toplanır. Bunlar:

  1. Esas Kirleticiler: Karbondioksit...
  2. Tali Kirleticiler: Ozon, peroksi, asetilnitrat, aldehidler...
En riskli olan Tali Kirleticiler'dir. İnsanların faaliyetleri ile meydana gelir. Dolaylı ama büyük etkiye sahiptir. Asit yağmurlarına dahi neden olur. Özellikle insanların faaliyetleri sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit, kokusuz, renksiz ama oldukça da zararlı bir gazdır. Karbondioksit ise yanardağ faaliyetleri ve insan solunumu dolayısıyla meydana gelir.

Bunların dışında kükürtdioksit, kükürtnitrikoksit, nitrikoksit, azotdioksit gibi zararlı gazlar da bulunmaktadır. Havayı kirleten bir takım maddeler de gözle görülemeyecek kadar küçük partiküllerden meydana gelir. Bunlar: Duman, toz, is, asbesttir.

Bu hava kirliliği süreci 19. yüzyıl sanayi inkılabı ile oldukça yüksek miktarlara ulaştı. Dünyada özellikle sanayileşmiş ülkelerin doğaya verdiği zarar hayli fazladır.

Hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit ettiği bazı kentlerde durum oldukça tehlikeli seyretmektedir. Özellikle Mexico City, Pekin, Şangay, Kalküta, Tahran gibi büyük metropoller buna örnek verilebilir. Böylesi durumda bireylerde astım ve bronşit gibi hastalıklar hızla artmaktadır.

Ülkemizde Isparta, Adıyaman, Afyon,Yozgat, Konya, Kütahya, Kayseri, Balıkesir, Edirne ve Diyarbakır gibi şehirlerde de hava kirliliği insan sağlığını tehdit edecek düzeye yükselmiştir.

Özellikle büyük kentlerde etkili olan hava kirliliğinin nedenlerini 3 başlık altında toplamak mümkündür:
  1. Sanayi Tesisleri
  2. Taşıtlar
  3. KonutlarPaylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri