Hayvanlar Korkar mı?Çoğu kişi tarafından bilinmeyen; ama bir o kadar da merak edilen bir konudur. Hayvanlar korkar mı? Korku duygusunu nasıl anlar? Korktuğu zaman hangi davranışları gösterir?

Öncelikle hayvanlarda düşünme becerisi olmadığını hatırlatmak gereklidir. Hayvanlar, davranışlarının neredeyse tamamını içgüdüsel olarak gerçekleştirir. Yeme, içme, dışkılama, ses çıkarma, çiftleşme vb. davranışlarının hepsini içgüdü dürtüleri ile harekete geçirir. Korku da hayvanlarda içgüdüsel bir davranış türüdür. Şöyle ki, bir hayvan kendisinden daha üstün bir canlı ile karşılaştığı an korku içgüdüsü uyarılır. Zaten korkmaya başlayan hayvanda belirgin farklı davranışlar da ortaya çıkar. Örneğin; bir sokak köpeğine ani hareketler yaparsanız korkar, havlamaya veya size odaklanarak geri çekilmeye başlar. Kimisi de size saldırır gibi yapar; ama korktuğu için sadece havlamakla yetinir.

Bunu örneklerle anlatarak gitsek fena olmaz sanırım. Doğa belgesellerinde bir çoğunuz denk gelmişsinizdir, bir hayvan kendisinden daha üstün ve güçlü canlıyı gördüğünde hemen irkilir. Misal geyikler ve ceylanlar, etobur hayvanlardan birisini gördüğünde ya da ayak seslerini duyduğunda hemen dikkatini o noktaya toplar, olası bir saldırı anında kaçmaya başlar. Eğer hayvanda korku içgüdüsü olmasaydı, kaçma davranışı göstermezdi. 

Bir kaplumbağa yavrusu yüksek bir mesafeden yere aniden düşerse, uzun bir müddet kabuğunda saklanır. Dışarıda tehlikenin olmadığını hissedene kadar kabuğundan dışarı çıkmaz. Çıkarsa dahi normal çıkışından çok daha yavaş bir hareketler etrafı kontrol ederek çıkar. Bu da korkma içgüdüsünü açıklar niteliktedir.

Kurban Bayramı'nda kesim alanına götürülen kurbanlıkların ne denli direndiğini hepiniz görmüşsünüzdür. Ağılda bekleyen hayvanlara göre kesim alanlarına götürülen hayvanlarda bazı davranış değişikliği meydana gelir. Gözleri büyür, kaçmaya çalışır, nefes alma hızı artar. Korku içgüdüsü hayvanda harekete geçer.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri