Hem anne hem de mutlu olmak mümkün mü?Artık mümkün! Hem de tımarhanelik olmadan! Ehem, bu sonuncusu biraz göreceli aslında..

Şöyle yapıyoruz; bu sihirli minik hapı.. ehem pardon hatlar karıştı, diyoruz ki; annelik roller coaster gibidir, bir çıkarsınız, bir inersiniz, hooop içiniz hoplamış, eller havaya, çığlık atmak istiyorsunuz ama nefesiniz kesilmiş.. Yalan mı? Ama her çıkışın bir inişi olduğu gibi, her inişin bir çıkışı olduğunu ve bir noktada bazı insanların bir bilet daha alıp tekrar bir tur yapacak derecede bu işten keyf aldıklarını da hatırlamak lazım. Bazıları da roller coaster arsızı oluyor, bi daha bi daha bi daha derken midedeki fazla alkolü seyircilerin üzerine çıkarıp rahatlıyorsunuz. Böyle bir durum komedisi bu annelik.

Ama mutlu olmak elimizde, hem de Pollyanna'ya bağlamadan yani "ben kederimi içime gömeyim de Polly teyzem görmesin aman"demeden, bildiğin mutlu olmak, mutlu olduğunun farkında olmak.

Nasıl mı? Şöyle (ay konuya bi giremedim, bir de reklam arası alsam tam olacak). Tamam söylüyorum. İtiraf edeyim, annelikte her dönem bütünlemeden (hatta çoğunda öğretmenin kanaat notu ile) geçtiğim halde anneliğimden memnunum ve de mutluyum. Çünkü:

1. Anneliğin zorluklarını herkesin eşit olmasa da kendi içinde bir şekilde yaşadığını biliyorum.
2. Arada sinirlenmemin, keçileri kaçırmamın, çocuğuma japonca birkaç kelime bağırıvermemin normal olduğunu biliyorum, suçlu hissetmiyorum ve kendimi kusurlarımla seviyorum.
3. Mükemmel olmaya değil (yok öyle birşey) koşullarım içinde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Başkalarıyla değil, kendimle yarışıyorum.
4. Yapamadıklarıma, eksiklerime değil, güçlü yanlarıma ve başardıklarıma odaklanıyorum.
5. Anı yaşıyorum, geçmişi ya da geleceği değil. O anı doya doya, farkında olarak yaşıyor ve çocuğuma da yaşatmaya çalışıyorum. Zaman geri gelmeyecek.

Bu konuda kendinizi geliştirmek isterseniz şu sayfayı ve bu son derece eğlenceli kitabı öneririm.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri