İdrar Renginin Anlamlarıİdrar Renginin Anlamları
Bu yazımda sizlere idrar renklerininin ne anlama geldiğini anlatacağım umarım yararlı olur.
İnsanlar sağlıklarına dair bilgileri ancak rahatsızlandığı zaman öğreniyor. Bu sebeple bazı önemli şeyler bilinmiyor. Bunların içinde idrar renginin ne anlama geldiğide var.
İdrar rengimiz sağlığımız hakkında bilgi veren, alınması gereken önlemleri gösteren bir veridir. Rengine bakarak kolayca sağlığımızın ne durumda olduğunu öğrenebiliriz.

Hafif Sarı Renk: Normal olması gereken bir durumdur,Telaşlanacak herhangi bir durum yoktur.
Koyu Sarı Renk: Su içmediğimizi gösteriyor, bol bol su tüketmeli su yerine gazlı içecekler ve benzeri şeyler içmemek gerekiyor.

Turuncu Renk: Fazla derecede havuç suyu içtiğimizi gösterir. Bu rengi vermesinde beta karoten etkili maddedir .Bazı meyvelerden alınan C vitamini de bu renkte etkili olabilir.

İdrar Rengi
Pembe / Kırmızı Renk: Buna sebebp olan şey idrarımıza karışan kandır.Az miktarda bile karışsa hemen renginde değişmeye neden olur.Böbrek,idrar yolu ve de mesane de oluşan bir problemin belirtİsidir. Ayrıca cive veya kurşun zehirlenmesi de bu renge neden olabilir. Civa zehirlenmesi ile ilgili yazıma buradan.. ulaşabilirsiniz.

Yeşil / Mavi Renk: Değişik ilaçlar bu renge neden olabilir.Bunlar mide asidi azaltıcıları,çeşitli Antidepresanlar,, bulantı ilaçları bunlardan bazılarıdır.Tabi ki bunun dışında bağırsakta bulunan bakterilerde çeşitli metabolizmik bozukluklarda nedendir.

Kahverengi / Siyah Renk: Laksatif İlaçlar,Kan basıncı dengeliyicileri, ve çeşitli antibiyotikler bu renge sebep olabilir.Böbrek rahatsızlıkları,Siroz,Hepatit gibi çok önemli hastalıklar buna neden olabilir dikkat etmek gerekir.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri