İdrar Renginin Bilinmeyen AnlamlarıSağlığa dair bazı bilgiler ancak insanlar rahatsızlığa yakalandığı zaman öğrenmekte. Bunun dışında bazı önemli noktalar çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Bunların içinde önemli bir nokta da idrar rengi.

İdrar rengi aslında insanın sağlığına ve alması gereken tedbirlere dair ışık tutan bir noktadır. Rengine bakarak sağlığınız hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi bir takım önlem almaya da buna bakarak başlayabilirsiniz.

Hafif Sarı Renk: Olması gereken, normal idrardır.

Koyu Sarı Renk: Az miktarda su tükettiğinizi gösterir. Daha fazla su içmelisiniz. Su yerine meyve suyu, gazlı içecekler veya çeşitli meşrubatlar değil; kesinlikle doğrudan su tüketilmelidir.

Turuncu Renk: Çok miktarda havuç veya havuç suyu tüketmek neden olabilir. Bu rengi vermesine beta karoten neden olmaktadır. Çeşitli meyvelerden alınan C Vitamini de bunda etkili olabilir.

Pembe / Kırmızı Renk: Bunun sebebi idrara karışan kandır. Çok az bir miktar kan dahi idrarda büyük renk farklılığı oluşturabilir. Böbrek, mesane veya idrar yolunda oluşan bir sorunun belirtisidir. Kurşun veya civa zehirlenmesi de buna sebebiyet verebilir.

Yeşil / Mavi Renk: Çeşitli ilaçlar buna sebep olabilir. Antidepresanlar, mide asidi azaltıcılar, bulantı ilaçları bu tür ilaçların birkaçıdır. Bunun dışında metabolizmadaki bozukluklar veya bağırsaklarda yer alan bakteriler de neden olabilir.

Kahverengi / Siyah Renk: Kan basıncını dengeleyiciler, bazı antibiyotikler ve laksatif ilaçlar buna neden olabilir. Hepatit, siroz, böbrek hastalıkları ve böbrek taşı da bu rengin sebebi olabilmektedir.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri