İki Bedeni Tek Ömürde Yaşama Sanatı: Evlilikİnsanoğlunun var olduğu ilk günden bu yana, meydana getirdiği en önemli oluşumların başında gelen aile kurumunun temeli ancak evlilikle atılır. Aile kurmanın ön şartı evliliktir. Peki evlilik insanların algıladığı ile sınırlı mıdır? Basit bir şey midir? Yoksa nice derin anlamlar mı taşır? Dilimiz döndüğünce anlatalım isterseniz.


Evlilik, genel olarak bakıldığında bir sanattır. Davranışları, yapısal özellikleri, düşünce yapısı ve daha bir çok niteliği size benzemeyen bir kişi ile bir ömür birlikte yaşamak bir sanatçı gibi titizlikle hareket etmeyi gerektirir. Hem bayan hem de erkek açısından ele aldığımızda, bir insan kendi kan bağı olduğu kişilerle dahi sıkça anlaşmazlık içine düştüğü halde bambaşka birisi ile neden anlaşmazlığa düşmesin? Elbette doğal bir durumdur. Asıl önemli olan burada farklılıkları ve anlaşmazlıkları, çiftlerin birbirini kırmadan, incitmeden ve kişiliğine değer vererek uygun biçimde yürütülmesi, evliliğin temel dayanaklarından birisidir.

Bir insanın evlenme çağına gelmesi sadece yaşının erginliğe ulaşması ile yeterli değildir. Yaşın yanı sıra psikolojik bir takım gereklere de ihtiyaç vardır. Yani insanın kendini buna uygun hissetmesi gereklidir. Şöyle ki bir insan sabırlı, anlayışlı, bencillikten uzak bir kişiliği yakaladığı an evliliğe hazır demektir. Çünkü insan sabretmezse, anlayış göstermez ve de bencil davranmaya devam ederse evlilik, hiç sağlam temeller üzerine kurulmuş olmaz.


Tabiki evlilik kısa bir süreç içerisinde gerçekleşecek kadar basit bir kurum değildir. Öncelikle kişilerin birbirini oldukça iyi tanıması, özelliklerini kendisiyle kıyaslaması ve bir hayat boyu onunla geçirebileceğine inanması lazımdır. Bu nedenle aceleye getirilmeyecek kadar hassas davranılmalıdır.

Evli çiftlerin de birbirlerine karşı bir takım özen göstermesi gereken hususlar mevcuttur. Bunları göz önünde bulunduran çiftler, daha huzurlu ve mutlu bir evlilik ortamına sahip olur. Maddeler halinde bunları belirtecek olursak şunları söyleyebiliriz:
  • Eşlerin her ikisi de öncelikle bencil davranmamalıdır. Kendisini değil; eşi ve varsa çocuklarını ön planda tutmalıdır.
  • Hiçbir konuda üstünlük sağlanmaya çalışılmamalıdır. Çünkü evlilik, bir otorite kurma oyunu değil; birlikte bir ömür yaşama sanatıdır.
  • Her iki tarafın da birbirlerine hoşgörü ve anlayış ile yaklaşması gereklidir.
  • Eşlerin birbirlerinden uzaklaşmaması, zaman içinde aralarına mesafe girmemesi için özel günler asla ihmal edilmemelidir. ''Tüketim çılgınlığı'', ''israf'' gibi şeyleri bahane ederek asla özel günleri ihmal etmeyin. Çok lüks, pahalı hediyelere zaten gerek yok. Güzel bir yemek, bayanlar için bir demet çiçek veya ihtiyaç duyduğu bir ürün almak, insana özel olduğunu hissettirmek ve aradaki sevgi bağını güçlü tutmak için muhakkak gerekli birşeydir.
  • Çiftlerin birbirlerine kesinlikle hakaret etmemesi, kötü söz sarf etmemesi gereklidir.
  • Kıskanmanın sevginin doğasında olduğunu unutmadan, aşırı kıskançlığa da kaçmadan güven duyarak yaklaşılmalıdır.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri