Karanfilin, Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?Karanfilin faydaları arasında sindirimi rahatlatması, kanserlere karşı mücadele etmesi, karaciğeri koruması, bağışıklığı güçlendirmesi, kemik kalitesini arttırması, diyabeti kontrol etmesi, ağız sağlığını koruması, ağrı kesici olması ve afrodizyak etkisi ön plandadır.

Ana vatanı Endonezya başta olmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerinde doğal olarak yetişir. Yaprak dökmeyen, tropik ve yarı tropik bölgelerde yetişen karanfil ağacının çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen tohumların yanı sıra ağacın yaprakları ve tohumlardan elde edilen karanfil yağı da geleneksel Çin ve Hint tıbbında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karanfil tıbbi amaçlara kullanıldığı gibi aşçılıkta da geniş kullanım alanına sahip bir baharattır.

Karanfil ve karanfil yağının faydaları


Karanfil, pek çok hastalığa karşı tedavi edici özellikleri geleneksel olarak bilinmekle birlikte modern tıp kapsamında yapılan bilimsel çalışmalarla da faydaları daha net bir şekilde ortaya konmuştur. Aşağıda karanfil ve karanfil yağının faydalarına ilişkin bilgiler listelenmiştir.Sindirim sistemi hastalıkları


Karanfil sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyarır ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Gaz, hazımsızlık ve bulantı gibi problemlerde etkilidir. İshal tedavisinde de kullanılmaktadır. Sindirim sistemi sorunlarına karşı karanfili toz haline getirerek bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Kanser


Karanfilin kanserlere karşı etkili olabileceği düşünülmektedir. Bir çalışmayagöre akciğer kanserinin erken evrelerinde karanfil tüketimi faydalı olmaktadır.

Karaciğer sağlığı


Karanfil, organlarda ve özellikle karaciğerde hasara neden olan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyan antioksidanlardan çok zengindir. Bir çalışmadaalkol kullanımına bağlı gelişen karaciğer hasarının azaltılmasında karanfilin etkili olduğu belirlenmiştir.

Kan şekerinin düzenlenmesi


Geleneksel olarak diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan karanfilin bu etkisi bilimsel bir çalışmada da gösterilmiştir.

Kemik sağlığı


Karanfilde bulunan eugenol başta olmak üzere fenolik bileşiklerin kemik sağlığını korumada etkisi bulunmaktadır. Bir çalışmada karanfil özünün kemik yoğunluğunun ve mineral içeriğinin korunarak kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olduğu belirlenmiştir. 

Antimutajenik etkisi


Mutajenler DNA’nın yapısını değiştirerek mutasyona uğramasına neden olan kimyasal maddelerdir. Bir çalışmada karanfilin animutajenik etkisi ortaya konmuştur. Bu özelliği ile kanser gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Diş sağlığı


Karanfildeki uçucu bir yağ olan eugenol diş hekimliğinde kullanılır. Bu bileşik diş ve diş eti hastalıklarında ağrı kesici ve mikrop öldürücü olarak kullanılır. Ayrıca ağız kokularının giderilmesinde de son derece etkilidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları


Karanfil çayı soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır. Özellikle boğaz ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir, öksürüğü hafifletir ve balgam söktürücüdür. Ateşin düşürülmesine de yardımcı olur.

Kas ve baş ağrıları


Karanfil yağı, kas ağrılarının hafifletilmesinde ve romatizmal hastalıklarda etkilidir. Aynı şekilde baş ağrılarının giderlmesine de yardımcı olur. Bunun için toz karanfili süte karıştırarak içebilirsiniz.

Afrodizyak


Geleneksel tıpta afrodizyak etkisi bilinen bitkilerden biridir.

Antiparazit


Yine geleneksel tıpta parazit öldürücü etkisiyle karanfil kullanılmaktadır. Özellikle bağırsak solucanlarına karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Böcek ve sivrisinek kovucu


Böcek ve sivrisineklere karşı kimyasal içerikli ilaçlar yerine doğal ve toksik madde içermeyen karanfil yağını kullanabilirsiniz. Karanfil yağının böceklere böceklereve sivrisineklere karşı koruyucu etkisi yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Stres


Geleneksel olarak stres giderici olarak kullanılmaktadır. Strese karşı karanfil ile birlikte nane, fesleğen ve kakule ile hazırlayacağınız çay yararlı olacaktır. Çayı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.


Sivilceler


Karanfil yağının sivilce oluşumuna neden olan propiyonik bakterilere karşı antibakteriyel olarak kullanımının etkili sonuçlar verdiği gösterilmiştir. 


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri