Kemoterapi Öncesi Diş Hekimi Şartİstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi ProfDr Serhat Yalçın, hem onkologlara hem de kanser hastalarına seslenerek kanser hastalarında tedavi öncesi mutlaka dişteki sorunların giderilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yalçın, diş taşı, çürük gibi sorunu bulunan hastaların BiFosfanat içeren kemoterapi sırasında ağızlarında ciddi sorunlarla kendilerine başvurduğunu belirtti….

Kemoterapi öncesi ihmal edilen diş hekimine uğramama nedeniyle, çene kemiği iltihabı gibi çok sayıda ciddi sorun yaşayan hastanın kendilerine müracaat ettiğini belirten İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi ProfDr Serhat Yalçın, hem kanser hastalarına hem de onkologlara çağrıda bulunarak kanser hastalarında tedaviye başlamadan önce diş kontrolünün şart olduğunu hatırlattı. Yalçın, “Özellikle BiFosfanat, içerikli kemoterapi uygulayacağınız hastalarınızı diş hekimine gönderin…

Bu konuda hastaların da bilinçli olması gerekli… Dişinde çürük, diş taşı gibi sorunu bulunanların bunları halletmeden tedaviye başlamaması çok önemli… Henüz bünye sağlamken bu küçük sorunlar çözülmeli… Sonra kemoterapi sürecinde dişler hastanın zayıf bölgesi durumuna geliyor. Küçük bir çürük kanser hastasında çene kemiği sorunlarına neden olabiliyor. Bifosfonatların kemik erimesinde ve kemik tümörlerinde hastaların hayat süreleri ve kalitelerini ciddi oranlarda arttırdığını buna karşın çene kemiklerinde avasküler kemik nekrozu denilen kemik iltahaplarına neden olabileceği söyledi.

Bu tür çene kemiği iltahaplarının hastaların yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Halbuki bu tür ilaçların kullanılmasından önce basit bir diş muayenesi ve ağız sağlığı bakımı hastaların bu tür komplikasyonlarla karşılaşmasına engel olabilmektedir”şeklinde konuştu…

Kemoterapi ve Radyoterapi Öncesinde Yapılması Gerekli Diş Tedavileri
Yalçın şöyle devam etti:“Bu dönemde hastaların rutin profilaksileri yapılmalı, dişlere çürük önleyici florid uygulanmalı ve kemoterapi başlamadan önce restore edilemeyecek dişler çekilmelidir. Diş çürükleri, kök uçlarındaki patolojiler, kalmış kökler, gömük dişler ve kist gibi patolojiler tedavi edilmelidir.”
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri