Koşturmak, geç kalmak, yavaşlamakMÖ / MS (Maya'dan önce ve sonra) bende değişen ve kötüye giden şeylerden biri "zamanında"lık ayarlarım oldu. Daha önce en has Alman'dan daha Alman bir Almancı misali (tekerleme dağarcığına ekleyelim lütfen bu cümleceğizimi) her yere tam saatinde dakikasında hatta abartıp saniyesinde giden ve kös kös elalemi bekleyen ben gittiiiim, yerime yaylana yaylana yürümese ve hala totosuna pervane takılmış gibi koştur koştur vaziyette yaşasa da, yine de geç kalan bir acaip insan evladı geldi.

Son zamanlarda bu koşturma halimi abarttım, koşturdukça da hiçbir yere yetişemez, herşeye geç kalır oldum. Hiç sevmem geç kalmayı. Mükemmelliyetçilikten değil, birine bir konuda söz verdiysem, yerine getireceğim. 11 dediysem 11.05 geç demek. Bir nevi karşındakine saygısızlık. Çağımızda en zor bulunan şey, zaman. Zaman kullanımı, zamanı yakalamak, zamanı tüketmemek.. Bunu fark edince durdum ve "geç kalmak istemiyorsam, yavaşlamalıyım" dedim kendime. Cümlede bir mantık hatası var gibi gözükse de, uygulamada gerçekten de işin sırrı "yavaşlamak". Yavaşlamak derken yaylanmak değil ama! Dünya sizin kadar yavaş dönmüyor, hele uzay çağında. İş başkalarını "bekletmeye" ve onların kıymetli zamanlarını almaya vardırılmamalı. Demek istediğim anı yakalamak, o an orada ne yapıyorsan, hissederek yapmak (mindfulness).

Aslında ebeveynliğin doğasında olan da bu. Çocuktan sonra biraz yavaşlıyor insan. Yorgunluktan değil de, bir "anı yakala" felsefesi geliyor insana. Maya ile 15dk. yol kenarında durup antenlerini oynata oynata, ağır ağır süzülen bir sümüklü böceği izleme zevkini daha ne kadar yaşayabilirim? İlla ki bir sürpriz oluyor sokakta; ya bir kedi, ya bir yaprak, ya bir sincap. Maya'nın heyecanına ortak olmak, benim annelik görevim. Hayatı yavaş yaşamak, koşturmamak, sakin, olayların akışına kapılarak, sürprizlere açık olarak.. Yavaş Ebeveynlik'i bu nedenle seviyorum.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri