Kulak İltihabına İyi Gelen Şeyler Ve Önlemenin YollarıKulak İltihabına İyi Gelen Şeyler
Kulak iltihabı olabildiğince sık görülen bir durumdur ve tedavisinde genelde antibiyotik kulak damlaları veya ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Ancak iltihaba neden olan farklı bazı bakteri türleri yalnızca o bakteriye özel antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden kendi kendinize antibiyotik almak yerine hekiminize danışmalısınız. İlaç tedavisi dışında, iltihaplı kulağa sıcak kompres, zeytinyağı damlatmak gibi evde yapabileceğiniz çeşitli tekniklerle ağrıyı azaltabilirsiniz.

Evinizde Kulak İltihabı İçin Yapılabilecekler


İltihap zamanında kurutulmazsa, kulak iltihaplanması süreğen bir probleme dönüşebileceğinden 4-5 günden uzun süreli iltihaplanmalarda kesinlikle bir hekime gitmelisiniz. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine neden olabilir ve kulağın diğer bölgelerine yayılma eğiliminde olmasından işitme kaybına yol açabilir. Aşağıdaki teknikleri iltihap henüz başlangıç aşamasındaysa ağrıyı hafifletmek için kullanabilmeniz mümkün.


Sıcak Kompres: Sıcak kompres iltihaplı kulak ağrısını azaltmak için başvurulan  en tanınmış tekniklerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz, pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine yerleştirebilirsiniz. Bir diğer teknik ise sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koymaktır.


Ilık Zeytinyağı: Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kasenin içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurduğunuz tencereye yerleştirip zeytinyağını ılıtın. Ilık zeytinyağından bir kaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının fazla sıcak olmadığından emin olun.


Zeytinyağı dışında çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağından eşit ölçü kullanarak kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yağları karıştırdıktan sonra ılıtarak kulağınıza damlayabilirsiniz.


 iltihabı Önlemenin Yolları
Sarımsak Suyu: Yine evde hazırlayabileceğiniz bir diğer damla ise sarımsak suyudur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabın kurumasına yardımcı olabilir. 1-2 sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da hafifletecektir.

Soğan Suyu: Soğan suyunun kulakta biriken iltihabı akıtmak için yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunun için bir soğanın suyunu sıkıp bir kaç damla kulağınıza damlatın. Soğan suyu ılık olursa etkisini daha hızlıca gösterecektir.


Peki Önlemler Neler?


Yukarıda saydığımız teknikler yalnızca ağrıların bir süre hafiflemesine yardımcı olabilecek tekniklerdir. İltihabın tamamiyle kuruması için hekiminizinn vereceği ilaçları kullanmak en doğrusu olacaktır. Kulak ağrısıyla beraber ateş görülüyorsa vakit kaybetmeden hekime görünmelisiniz.


Kulak iltihabınız varsa İdeal tedavi tekniği için hekime başvurmalısınız.Burda alabileceğiniz önlemler vardır,En doğrusunu tabiki doktunuz bilir


Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri