LOHUSALIK


LOHUSALIK


Lohusalık - Nifas Nedir ?


Fıkıh dilinde nifas yani lohusalık, doğumdan hemen sonra kadının cinsel organından gelen kan veya bu şekilde kan gelmesinin sebep olduğu hükmi kirlilik (hades) halinin adıdır. Böyle kadına da lohusa (nüfesa tabir edilir. (4)


Doğumdan Önce Gelen Kan


Gebe olan bir kadından, çocuğunu dünyaya getirmeden evvel gelen kan, özür kanıdır. (1)
Hamile Kadın Adet görebilir mi?Kadınlar gebe kaldıktan sonra adet göremezler. ancak adet zamanında kanlar ade kanı sayılır. (2)

Sezeryanla Doğum Yapan Kadın Loğusa Olur mu?

Bir kadın sezeryanla doğum yapar da rahimden kan gelmezse, kadın lohusa sayılmaz. Böyle bir kadının sadece gusletmesi gerekir. Bu kişi namazını da kılar orucunu da tutar. (3)

Düşük Çocukla İlgili Meseleler

Çocuk karında parçalanmış ve ekserisi de çıkmış bulunsa; eğer düşüğün tırnak, parmak, saç gibi uzuvlarından bazıları belli olmuşsa kadın lohusa sayılır. Aksi takdirde kadın lohusa sayılmaz. Eğer o kadını hayızlı saymak mümkün olursa, kadın hayızlı sayılır. Bu mümkün olmazsa, kadının kanı, istihaze (özür) kanıdır. (2)

Lohusa Neler Yapamaz?

Kadınların hayız hali ile ilgili dini hükümler nifas için de geçerlidir. Nifas halinde kadınlara ibadetler konusunda muafiyet tanınır.


Lohusa kadın:

Namaz kılamaz

Oruç tutamaz

Mushaf'ı eline alamaz
Kur'an okuyamaz

Mescide giremez

Kâbe'yi tavaf edemez

Cinsel ilişkide bulunamaz. Cinsel ilişkinin helal olabilmesi için nifas kanı kesildikten sonra kadının gusletmesi veya (Hanefiler'e göre) bir namaz vakti kadar sürenin geçmesi gerekir.
Bu sürede terkettiği namazları kaza edemez, ancak fazrz ve vacip oruçları sonradan kaza eder. (4)

Kadın düşükle lohusa olur mu?


Eğer düşük insanların isteği ile, ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile düşer de el, ayak, tırnak, saç ve parmak gibi organları belirmiş ise, lohusalık meydana gelir. Fakat organları henüz belirmemiş bir düşük ile lohusalık olmaz. Bu düşükle kan üç gün devam eder. Önceden de en az 15 gün temizlik hali devam etmişse, bir hayız kanı olur. Böyle olmazsa bir istihaze kanı sayılır.
Kırk günden fazla süren kan nedir? Lohusalığının en çok müddeti kırk gündür. Kırk günden fazla sürmez. Eğer kırk günden fazla sürecek olursa o özür kanıdır.

Lohusalıkta Değişim


Bir kadının lohusalıkta adeti, mesela 20 gün kan görmek olsa, bu defaki lohusalığında 10 gün kan, 20 gün temizlik, 11 gün gün yine kan görecek olsa, işte bu kadının lohusalıktaki adeti değişmiş olur ki bu arada kalan 20 günlük temizlik hali, iki kan arasında bulunduğu için, arka arkaya gelen kan hükmündedir. Şu halde bu kırk günün baştan 20 günü lohusalıktır. Her ne kadar temizlikle sona ermişse de kalan 21 gün de özür kanıdır ve bu günlerde kılamadığı namazları kaza edecektir.


Lohusalık kanı adetten önce kesilirse


Lohusa kadının kanı daha önce belli olan adetinden önce kesilirse yıkanır, kendi belirli adeti gelinceye kadar namazını kılar, orucunu tutar, fakat kocası ile cinsel ilişkide bulunmaz.


Lohusalık müddetinde aralıklı kan görmek?


Bir kadın doğum yaptıktan sonra 15 gün kan görüp, sonra 15 gün görmezse, sonra yine görse bu günlerin hepsi nifastır.


-Namazını terkeder,


-Orucunu temizlik zamanına bırakır,


-Kocası ile de cinsel ilişkide bulunmaz


Kaynaklar:
Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, Gonca Yayınevi, 1993 (1, 3)Kadın İlmihali, M. Cemal Öğüt, Bahar Yayınları, 1971 (1)İzahlı Kadın İlmihali, Asım Uysal, Mürşide Uysal, Uysal Yayınevi, 2001, 11.Baskı (2)İlmihal I, İman ve İbadetler, Türkiye Diyanet Vakfı, 1999, 2.Baskı (4)


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri