Mesleğini Sev(mey)erek YapmakAslında insanların çoğunun mutsuzluğunun temelinde yatan bir nedendir. Çalışan kişilerin mesleğini severek değil de işsiz kalmamak için yapması... İşte bu yüzden gündelik hayatta somurtgan ve asık yüzlü insanlar hemen hemen her yerde karşımıza çıkmakta.

Asık yüzlü insanların bazıları mizaç yönüyle bu tavırda olmasına karşın, büyük kesiminin de bu tür davranışlarının altında yatan temel neden ya ekonomiktir ya aileseldir ya da mesleğini sevmemektir. Ne yazık ki bu durum toplumsal ilişkileri zayıflatırken, iş veriminin de hayli düşmesine sebebiyet vermektedir. 

Öncelikle toplumsal ilişkilerin zayıflamasını ele alacak olursak şunları söylemekte fayda var. İnsanların sosyal varlık olmasından hareketle sürekli birbirleriyle irtibat halinde olmaları bakımından bu asık suratlı davranış ve somurtkanlık, en başta insanların birbirleriyle olan münasebetlerini olumsuz yöne itmektedir. İnsanlar birbirinden uzaklaşıp aralarına mesafeler koymaya başlamaktadır. Yolun ortasında yardıma ihtiyacı olan birisini görmezden gelmek de bu uzaklaşmanın ürünüdür.


İş veriminin düşmesi hususunda da insan bir işini yaptırırken, iş yapan kişinin mesleğini sevmemesi gelen kişiye alenen yansıyacaktır. Böylece o kişi, işlerini başka yerlerde yaptırmaya yönelebilir. Bu da ilgili firma/kurum/kuruluşun çalışma potansiyelinin düşüşüne yol açacaktır. Uzun vadede iş hacmi zayıflayan firmalar işten eleman çıkarma yoluna dahi gidebilirler. Basit bir güleryüzlü olma kavramı derin düşününce nerelere kadar gidebiliyor. Hani derler ya ''müşteri memnuniyeti'' diye. Aynen bu kavram geçerlidir.

Firmaların esasen dikkat etmesi gereken nokta bence budur. Çalışanlarının ekonomik doyumunu büyük ölçüde karşılayıp ve onlardan işlerini severek yapmasını beklemelidir. Bunun dışında çalışanlara çeşitli sosyal imkanlar, primler sağlayarak onların işlerini keyif alarak, güleryüz ile yapmasına destek olmalıdır. Eğer ki bütün bu imkanlara rağmen çalışan kişi işini yapmakta zoraki davranıyorsa, o iş hak eden kişilere verilmelidir.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri