Mutlu olmak için neler yapmalı?Bir önceki yazımda, sizlere endişelerimi ve olumsuz ruh halimi nasıl dizginlediğim ve daha olumlu, dingin ve mutlu bir insan olabilmek için hangi adımları attığımı sizlerle paylaşacağımı yamıştım. Hem klinik psikolog olarak okuduklarım, öğrendiklerim ve mesleki tecrübem, hem de bir insan olarak içimki o daima daha iyiye odaklı ışığın rehberliğinde hissettiklerim bana bir "mutluluk listesi" oluşturmamı, bu listeyi her günüme yaymamı ve olumlu sonuçlar aldığım anda da diğer insanlarla paylaşmamı fısıldadı. Tamam bu bir anne bloğu ama çok iddialıyım, listem herkesin hayatına mutluluk getirecek maddelerden oluşuyor. Mutluluğun anahtarı sadece bu birazdan bahsedeceğim dörtlü teraziyi dengede tutmak!

Hemen şimdi bir excel dosyası ya da kağıt kalem alın ve 4 kollu bir terazi çizin, içine de şu maddeleri yazın ve yanına her bir hafta için birer çizgi çekin. Hedefiniz şimdilik 4 hafta olsun. Listedeki maddeleri gerçekleştirdikçe o çizgileri artı haline getirebilir ve hangi durumda olduğunuzu gözlemleyerek kendi kendinize motivasyon verebilirsiniz.

Terazinin ilk kolu, en önemli kolu; fiziksel sağlık. Fiziksel sağlık için sadece dengeli beslenme ve bilinçli yapılan spor yeterli değil. Bunları yaşam boyu uygulayabilmek için kişinin hayatına uygun hale getirmek, uyarlamak gerekiyor. Mesela haftada 3 defa spora git, 45dk koş, 25 şınav çek demek ve bunları 1 ay, 3 ay uygulatmak kolay. Zor olan; belirli bir rakama ya da hedefe kitlenmeden, yapılan sporun ya da dengeli beslenmenin tüm yaşama yayılması ve sürekli hale getirilmesi. Bunun için önünüze zor ve kantitatif (maddi) hedefler koymak yerine benim kalitatif (manevi) listemi kendi koşullarınıza uyarlayın ve deneyin:
1. Bu hafta fırsat buldukça bol bol yoga, Tibet egzersizleri, popo bacak karın kaslarını çalıştıran egzersizler yapacağım ve spor salonuma gideceğim (alternatifi: evde youtube eşliğinde spor yapacağım).
2. Bu hafta sağlıklı yemekler pişirecek ve kendimi kısıtlamadan ama dengeli besleneceğim.
3. Bu hafta her gün açık havada çocuğumla aktif oynayacağım (alternatifi: hızlı hızlı yürüyeceğim).
4. Bu hafta bir defa yüzmeye ve saunaya gideceğim.
5. Bu hafta bir defa (ama temizliğe gelen teyzeler gibi bağıra bağıra şarkı söyleyerek) temizlik yapacağım.

İkinci kol psikolojik sağlık:
1. Bu hafta her gün en az 30dk'mı sadece kendime ayıracağım ve görevim olan değil sevdiğim bir iş yapacağım (örnek: sıcak köpüklü bir banyo, yüz ya da ayak maskesi, sıcak bir içeceği iki elle avuç içinde tutarak yavaş yavaş yudumlamak gibi).
2. Bu hafta fırsat bulduğum her gün meditasyon ve gevşeme egzersizleri yapacağım.
3. Her gün en az 1 şeye sahip olduğum için sevinecek ve şükredeceğim.
4. Kısacık bile olsa, uyumadan önce dua edeceğim ve olmasını istediğim bir şeyi hayal edeceğim.
5. Felsefi düşünce egzersizleri yapacağım (mesela: beni mutlu eden şeyler nedir, bunlar insanlığa genellenebilir mi, sadece bana mı özel? gibi)

Üçüncü kol sosyal sağlık:
1. Eşime, çocuğuma, her gün yüzünü gördüğüm insanlara daha şefkatli ve sevecen davranacağım.
2. Bana sorulan sorulara içimden hayır demek gelse dahi daha az hayır, daha çok evet diyeceğim.
3. Bu hafta 1 gece / gün bir arkadaşımla dışarı çıkacak, sevdiğim bir içeceği içip sohbet edeceğim ve / ya da 1 gece / gün evimde sevdiğim bir misafiri ağırlayacağım.
4. Bu hafta 1 gece eşimle romantik bir zaman geçireceğim (örneğin, el ele tutuşup koltukta oturacağım ve sevdiğimiz bir tatilimizi konuşacağım).
5. Bu hafta 1 yeni hobi deneyeceğim, gönüllü çalışma olasılığını araştıracağım ve en az 1 yeni kişi ile tanışacak, belki de arkadaş olacağım.

Dördüncü kol bilişsel sağlık:
1. Almanca kursuna gideceğim, ödevlerimi yapacağım (alternatifi: beynimi kullanmama neden olacak türde yeni bir hobi / uğraş edineceğim ya da öğreneceğim).
2. Daha çok kitap okuyacağım.
3. Daha çok gazete köşe yazısı, dergi ve mesleki makale okuyacağım.
4. Kızımla evde Montessori aktiviteleri yapacağım (alternatifi: 1. madde)
5. Terapi süpervizyonuma devam edeceğim (alternatifi: mesleki gelişim / kişisel gelişim ya da yaptığım birşeyi daha iyi yapabilmek için uğraş vereceğim).

Ben bu hedefleri excel'e yazdım ve en az 4 hafta uygulama kararı aldım. İnanın daha ilk haftadan çok güzel sonuçlar aldım. Sanki sen uğraş verince evren de sana yardım ediyor, mesela dışarda temiz havada yürüyeyim derken şans eseri yeni 2 kişiyle tanıştım ve 5 dakika ayak üstü sohbette bile kafalarımız öyle uyuştu ki hemen ertesi gün buluşma ve bir kahve içme planı yaptık. Resmen 1 taşla 3 kuş! Bu listedeki her bir maddeyi uygulamaya özen gösterirken, kendimi tahminimden de fazla ev ve çocuk dışında bulmaya, sosyal kelebek falan gibi hissetmeye başladım. Ve ilk defa burnuma mis gibi sonbahar kokuları geldi bu hafta; kendi derdime o kadar obsesif bir şekilde takılmışım ki, az kalsın sonbaharı kaçırıyormuşum! Yani kıssadan hisse, daha 1 haftada çok olumlu sonuçlar aldım ve herkese de tavsiye ederim 5 maddeli 4 koldan oluşan bu mutluluk listemi.

Daha önce de bahsettiğim gibi, Kasım ayını biraz kişisel gelişime ayırmak istiyorum. Bir sonraki yazımda, zamanı kaliteli geçirebilme sanatı ve zaman yönetimi hakkında yazacağım. Ondan sonraki yazımda da çocuğumuza sinirlendiğimiz anda, ona ve kendimize zarar vermeden neler yapabileceğimizi yazacağım. Daha da sipariş yazı varsa listeye ekleyebilirim :)

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri