Nar Kabuğunun Sağlığa ve Cilde FaydalarıNar kabuğunun faydaları nelerdir?


Nar, kutsal kitaplarda adı geçen az sayıdaki besinlerden biridir ve antik çağlardan beri pek çok hastalığın tedavisi ve önlenmesinde kullanılmıştır. Narın faydaları öyle çoktur ki başka hiçbir besin onun yerini dolduramaz. Modern tıp çerçevesinde yapılmış ve yapılmakta olan araştırmalarla da narın faydaları hakkındaki bilgiler her geçen gün artmaktadır.  Narın yararları hakkında bugüne kadar pek çok şey okumuş ya da duymuş olabilirsiniz ancak nar kabuğunun faydaları nedense pek önemsenmemektedir. Oysa ki narın tanelerine kıyasla nar kabuğu besinsel içeriği ile daha değerlidir. Yapılan çalışmalarda nar kabuğunun antioksidan kapasitesinin narın tanelerinden çok daha fazla olduğu belirlenmiştir. Antioksidanlar vücudumuzu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyarak kanserler başta olmak üzere pek çok hastalığın gelişimini önler ya da en azından yavaşlatır.

Nar kabuğunun faydaları ve onları nasıl kullanabileceğinize ilişkin bilgiler aşağıda sıralanmıştır.


Nar kabuğu C vitamini deposudur


C vitamini sağlık için en önemli vitaminlerden biridir ve eksikliği pek çok hastalığın gelişimine zemin hazırlar. C vitamininin kan damalarının yapısını sağlamlaştırmak, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak, bağışıklık sistemini korumak, kemikler, dişler ve kıkırdakların onarmak ve güçlendirilmek gibi pek çok farklı görevi bulunmaktadır. Diğer antioksidan vitaminlerden farklı olarak suda çözünmesi sebebiyle vücutta her noktaya ulaşarak antioksidan görevini yerine getirir. C vitamini takviyelerine para vermek yerine nar kabuklarından yararlanmak daha doğal ve akılcı bir yöntem olacaktır.

Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisine yardımcıdır


Nar kabuğu geleneksel tıpta boğaz ağrıları ve öksürüğün giderilmesinde yüzyıllardır kullanılmıştır. Kurutulmuş nar kabuklarını suda kaynatarak çay olarak içebilir ya da bu suyu soğutarak gargara olarak kullanabilirsiniz.

Kalp hastalıklarından korunmaya yardımcıdır


Nar kabuğunun kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Kalp hastalıkları açısından en önemli risk faktörlerinden biri kabul edilen kötü kolesterol yüksekliğine karşı nar kabuğundan faydalanabilirsiniz.
Nar kabuğunun tansiyon düşürücü etkisi de bilinmektedir ve kalbi bu yönüyle de korumaktadır.

Kanser önlemede etkilidir


Nar kabuğunun antioksidan ve anti mutajenik yani gen değişimini önleyici etkisi araştırmalarla gösterilmiştir. Nar kabuğunun nardan çok daha fazla ellajik asit ve gallik asit gibi fenolik bileşikler içerdiği ve bu bileşiklerin meme ve prostat kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı etkili olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Nar kabuğu çayı kemoterapiye bağlı gelişen ishallerin önlenmesinde faydalıdır.

Ülsere karşı etkilidir


Yapılan bir çalışmaya göre yüksek antioksidan aktivitesi olan nar kabuğu özünün antiülser etkisi bulunmaktadır.

Cilt sağlığını korur cildi güzelleştirir


Nar kabuğu cildin kollajen kaybını önleyerek kırışıklık oluşumunu engeller. Bunun için yapmanız gereken kurutulmuş nar kabuğunu toz haline getirmek ve biraz gül suyu ile hamur kıvamında bir maske hazırlayarak bu maskeyi yüzünüze uygulamak. Nar kabuğunun cilde faydası kırışıklık önlemeden ibaret değildir. Cildinizi nemlendirir, Ph dengesini düzenlemeye yardımcı olur, çevresel kirliliğin yarattığı toksik etkiden ve güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korur. Cilde eksenlik ve yumuşaklık verir. Bunun için toz haline getirilmiş nar kabuğuna biraz yoğurt ekleyerek cildinize maske olarak uygulayın. Güneşten korunmak için güneşe çıkmadan yirmi dakikaönce nar kabuğu tozu eklediğiniz kreminizi sürün.

Ağız ve diş sağlığını korur


Nar kabuğu kötü ağı kokularına, ağı ülserlerine ve dişeti iltihaplarına karşı etkilidir. Bunun için güneşte kurutulmuş nar kabuklarını toz haline getirin, bir bardak suya ekleyerek karıştırın ve bu su ile gargara yapın.

Kemik erimesini önlemeye yardımcı olur


Antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikteki nar kabuklarının özellikle menopoz sonrası kemik yoğunluğu azalan kadınlarda etkili olduğu ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Bunun için nar kabuğu çayı ya da nar kabuğunu toz haline getirdikten sonra suya ekleyerek içebilirsiniz.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri