Okul YıllarıYaşandığı dönemde öğrenciler için her ne kadar eziyet gibi gelse de zaman geçince şöyle bir arkaya dönüp baktığınızda anlıyorsunuz ki ne güzel yıllarmış okul yılları.


Esasen bahsetmek istediğim kitaplar, defterler, dersler, konular, kalemler, silgiler değil; arkadaşlıklar, mutluluklar, hüzünlü ve neşeli anılar ve hayatın ta kendisini yaşadığımız deneyimlerimizdir. Bizi üzen olaylarla karşılaştığımız da oldu, gülmekten gözlerimizden yaşlar geldiği de... Hayata atılma noktası olan okullar, bizlere hayatı en güzeliyle ve gerekliliğiyle anlattı aslında. Tabi bir çoğumuz bunu o yıllarda anlamadık. Günler, aylar ve yıllar geçtikçe anladık ki okul yılları bizlere hayatı ne de güzel anlatmış. Gerek çocukluktan gerekse hayata toz pembe baktığımızdan bunları anlamadık; ama şimdi oturup düşününce anlıyoruz. Bize iyi dostlukların nasıl sağlanacağını, art niyetli kişilere karşı ne tür önlemler almamız gerektiğini yine okullarda öğrendik. Ders kitaplarında yazmayan ne varsa bunları bizzat yaşayarak gördük.


Sevmeyi, sevilmeyi, kalıcı dostluklar edinmeyi, paylaşmayı biz oralarda yaşadık. İnsanın yaşı ilerledikçe kaybettiği hangi duygu varsa hepsini orada yaşattık. Günümüz insanının ve yetişkinler dünyasının unuttuğu ''paylaşma'' duygusunu, okulda beslenme çantasını unutan arkadaşa o gün hepimiz yiyeceklerimizden birer parça vererek tattık. Çoğu insan paylaşmak diye bir sözü dahi bilmiyor. Ne kadar zengin olursa olsun bu duygudan o kadar uzakta ki...

İnsanın mutluluğu bulması, çocukluk ve gençlik yıllarındaki saf, temiz duygularında saklıdır. Ancak bu duygular yetişkin bireylerin de hayatında önem kazanmaya başladığında insanlık huzuru bulacaktır.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri