Olumsuz hissediyorsanız, durun ve şükredin.
Üyesi olduğum bir sanal grupta, dün 7-8 aylık oğlu olan bir anne "devamlı ağlıyor, artık tükendim, dayanamıyorum, bazen tutup duvara fırlatmak geliyor içimden" diye bir yardım çığlığı attı. Bunun üzerine bir gecede belki 100'ü aşkın yorum gelmiş; kimi ağlayan bebeğe neyin iyi gelebileceğini yazmış, kimi sabır dilemiş. Baktım herkes birbirinden dertli. Bir çok anne, çocuktan sonra değişen hayattan dert yanıyor, çocuğumu çok seviyorum ama.. diye başlayan ve çocuksuz hayat ne güzelmiş, bilemedik diye biten bir sürü yorum. Hepsine katıldım, anladım, onlar gibi hissettim, paylaştım. Kızımı büyütürken ben de çok zorlanıyorum ve bazı annelere ve çocuklarına bakınca, benim neden bu kadar ağır ve zorlu bir patikada yürümem gerektiğini düşünüp, bu haksızlığa lanet ediyorum. Oysa halime şükretmem gerekir; bedenen ve ruhen sağlıklı bir çocuğa sahip olmak, insanın şükretmesi için yeter de artar bile.

Okuduğum bloglarda da, bende de son birkaç yazıdır olumsuz bir ruh hali çöreklendi hepimizin üstüne. Yaklaşan kışın, bozulan havaların da etkisi var elbette ama bir durup silkelenmenin zamanı geldi sanki.. Bugün bunu yapmak, üstüne basa basa yazmak, sizinle de paylaşmak istedim. Sağlığımıza, huzurumuza onları kaybetmeden şükretmeyi bilelim!

Kızımı çok seviyorum. İyi ki var. Ondan çok şey öğreniyorum ve karakterimin olumsuz yönlerini törpülüyor, beni daha iyi, daha sevecen, daha anlayışlı, daha sabırlı bir insan yapıyor. Bana çözmem gereken bir çok problem veriyor, zorluyor, devamlı deniyor ve bu beni, yaşamı tüm zorluklarıyla deneyimlememi, yaşama dair bir çok ayrıntıyı öğrenmemi sağlıyor. Diğer çocuklar gibi annesinin her verdiğini sorgusuz kabul eden bir insan olmadığı için, şu an zorlansam da, ilerde o bir yetişkin olduğunda onun bu huyuyla, dik başıyla, özgüveniyle ve kendi seçtiği yolda yürümesiyle gurur duyacağımı biliyorum. Geceler boyu uyumaz ve uyutmazken, yakınacağıma, bugün esneye esneye okuduğum şu yazıdaki gibi belki de az uyku ihtiyacı onun zekasının yüksek olduğunu gösteren bir işarettir diye düşünmeye çalışıyorum. Az yediğinde, yaşıtlarından daha minyon olduğunu fark ettiğimde endişelenip üzüleceğime, sağlıklı olmakla çok yemek arasında düz bir ilişki yok ki diye düşünmeye, bilakis az yedikçe ömrün uzadığını gösteren şu makaleye odaklanmaya çalışıyorum. Sık sık hastalandığında, belki de gerçekten şu yazıdaki gibi, bu sayede ilerde daha güçlü bir bağışıklık sistemi olacağını düşünmeye çalışıyorum. Kısacası, sahip olduğum çocuğun olumsuz huy ve durumuna odaklanmaktansa, onun artı yönlerini görmeye, bulmaya, tüm bunlara şükretmeye çalışıyorum.

Bu blogda devamlı yakınmak istemiyorum. Tabii ki hepimiz gibi benim de ara sıra inişlerim, ruh dalgalanmalarım oluyor. Ara sıra annelik çok ağır geliyor, eziliyorum, yapabildiğim tek şey (ki benim için bir nevi terapi) yazmak.. Ve sonra yorumlar geliyor, bakıyorum yalnız değilim, herkes bir şekilde bata çıka yürüyor. Çok uslu, uyuyan ve yiyen, o süper çocukların bile aileleri yakınacak birşeyler buluyorlar. Ya da engelli ya da sağlık problemi yaşayan çocukların anneleri bazen o çocuğun onlara öğrettiklerine, yaşamlarına kattığı sevgiye şükrediyor, bu durumu bir şans olarak görüyorlar. Hayat okulu bu, hepimiz öğrenciyiz. Zaman dördüncü boyut çünkü; hiçbir şey aynı kalmıyor, herşey değişiyor.. Bazen sahip olduklarımız tek bir saniye içinde yok olabiliyor, bazense bitmez dediğimiz dert birden diniveriyor. Herşey geçiyor, hayat da.. Nasıl geçireceğimiz, neler öğrenip, ne derecede mutlu ve huzurlu olabileceğimiz ancak ve sadece bizim elimizde.

Bu nedenle; sağlığıma, iç huzuruma ve sahip olduklarıma (aileme, eşime, kızıma, sıcak evime, hoş sohbet dostlarıma, maddi manevi mülk ve değerlerime) şükrediyorum ve bunların artarak devamını ve sizlerle paylaştığım şekilde hepimiz için de aynı şekilde çoğalmasını diliyorum.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri