Ormanda, açık havada anaokulu (Waldkindergarten)3-6 yaş arası okul öncesi çocuklar için, 1993'ten beri yasal olarak kabul gören böyle bir seçenek daha var Almanya'da: Orman Anaokulu. Bu anaokullarının duvarları ve çatısı yok, eğitimcileri ile birlikte çocuklar tam ya da yarım günlük programlarda parklar ve ormanlarda zaman geçiriyor ve herhangi bir anaokulunda yapılan aktivitelerin gelişimsel anlamda eşdeğerlilerini açık havada, ormanın sağladığı oyuncaklarla yapıyorlar. Eğitimcilerin görevi klasik anlamda eğitim öğretim vermekten ziyade, rehberlik vermek, çocukların bakımına ve yaralanmadan kendi kendilerine öğrenmelerine fırsat sağlamak.

Bazı okullarda belirli düzenlenmiş programlar da oluyor ve buna göre mesela çocuklar ormandan buldukları malzemelerle barınaklar ya da baya gelişmiş doğal kulübeler yapıyor, doğadaki malzemelerle matematiği, mantık yürütmeyi, hafıza oyunlarını oynayarak öğreniyorlar. Tabii ki şarkı zamanı, masal zamanı, saklambaç türü grup oyunları zamanı, her anaokulunda olduğu gibi ama açık havada uygulanıyor. Aynı zamanda çocuklar ormanda yön bulma, bitkileri tanıma, hatta bir nevi hayatta kalma türü özel eğitimler de alıyorlar.

Hava koşullarının çok sert olduğu zamanlarda çocukların sığınabileceği bir doğal yapı mutlaka oluyor ama bu koşulların yaşanmadığı zamanın tamamı dışarda, açık havada geçiriliyor. Çocuklar aileleri tarafından dış ortamda zaman geçirecekleri düşünülerek giydiriliyor (Almanların ünlü sözü, "kötü hava yoktur, yanlış / yetersiz giyim vardır" bu okulun mottosu tabii).

Hoşuma giden yanları, doğa içinde mis gibi havada, doğayı ve dünyayı tanıyarak büyümeleri, özellikle "ticari" oyuncakların kesinlikle kullanılmaması, onların yerine doğal malzemelerin kullanılması. Bu anaokulları doğal olarak diğerlerinden daha az gürültülü de oluyor ve gürültü çocuklarda stresi arttıran, buna bağlı olarak bağışıklık sistemini düşüren, psikolojilerini etkileyen en önemli etkenlerden biri biliyorsunuz. Ayrıca çocuğun fiziksel gelişiminde de bu anaokullarının diğerlerinden daha iyi olduğu söyleniyor, diğer anaokullarıyla kıyaslandığında okul kazaları ve yaralanmalar da çok daha az yaşanıyormuş. İşin tuhafı, bu çocuklar ilkokula başladığında, diğer anaokullarındaki çocuklara kıyasla özellikle matematik, okuma yazma ve sosyal etkileşim alanında diğer tür anaokullarına giden çocuklardan çok daha ilerde oluyorlarmış. Demek ki "sınıf" sistemi gerçekten çocuğu köreltiyor yahu..

Bu tür anaokulları özellikle "yavaş ebeveynlik" akımını destekleyen doğal aileler, doğal çocuklar için (bunlara da free range kids (aslında tavukçuluk deyimidir bu bilirsiniz, buradaki kullanımı küves çocuğu değil de köy çocuğu gibi) deniyormuş, çok güldüm) bence çok güzel bir seçenek!

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri