Pil Ömrünü Laptopta Nasıl Uzatabiliriz
Dizüstü bilgisayarlar bizlere epey bir rahatlık ve kullanım kolaylığı getirmiştir.

Pil Ömrünü Laptopta Nasıl Uzatabiliriz
Hemen Hemen mobil bütün işlerimizi bu teknoloji cihazları ile yapıyoruz.Yalnız bu teknoloji harikası cihazların büyük bir sıkıntısı var}pil ömürleri çok fazla kısa pil ömrü azalınca şarj cihazına bağlı kalıyoruz ve buda bir yere bağlı olmak zorunda kalıyoruz. Bu hal, laptopun tüm esprisini
kaybettiriyor.

Dizüstü bilgisayarda pil ömrünü uzatmanın yöntemleri konusunda bilmemiz gerekenler;

LED ekranlar daha az tükettiği söylense de sarfiyatın çok aşırı azaldığı söylenemez. Ekran parlaklığını azaltırsak pil ömrünü otuz dakika uzatabiliriz.

Birçok dizüstü bilgisayarda ekran parlaklığını azaltmak için özel tuşlar veya butonlar bulunuyor Wi-Fi için pek çok modelde küçük bir açma kapama düğmesi mevcut.

Pil Ömrü
Pili devamlı şekilde şarjda bırakmak doğru değil. Sony ve Lenovo bu gibi firmalar, pili tam dolmaktan alıkoyan bazı yazılımlar ürettiler. Bu yazılımlar pil ömürlerini koruyor. fakat bu yazılımlardan olmayan laptoplar da pilin yüzde yüz dolmasına dikkat etmek gerekiyor.

Optik sürücüde bırakılan herhangi bir DVD  pil ömrünü çok kısaltıyor. Şayet bilgisayar her
açıldığında disk az bile olsa dönüyor.Sırf enerji tasarrufu açısından değil sürat yönündende bu yeni disklere geçmek faydalı olacaktır. 

Aynı anda bir den çok uygulama açmak hem sabit diskin yazmasını gerektiriyor hem de RAM’ı tüketebiliyor. Bu halde pil ömrünün de azaldığını söylememiz lazım. Şayet aynı anda birçok uygulamayı açarak çalışma alışkanlığımız varsa, ya bu alışkanlığımızdan vazgeçmeli yahut RAM’ı güçlendirmemiz gerekmektedir

Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri