Reflü Hastaları Oruç Tutabilir Mi?Reflü Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapan Prof­. Dr­. Orhan Özgür, oruç tutan reflü hastalarına birtakım uyarılar­da bulunurken, "Hastaların tedavilerini ve beslenmeleri­ni ramazan ayına göre ayarlama­sı epey önemlidir­­. Asit baskılayan, mide koruyucu ilaçlarını sahur­dan 1 veya 2 saat öncesinde almalı, sahur ya da iftar­dan sonra hemen  yatmamak gerekir" dedi­.

Dr. Orhan Özgür, yapmış olduğu açıklamada, en  fazla görülmekte olan mide hastalığı­nın reflü olduğunu söyledi­. Türkiye'de toplumun yüzde 20'sinde reflüye rastlandığını anlatan Özgür, "Reflü hastaların­da en  fazla görülmekte olan şikayetler göğüste, göğüs kemiği­nin arkasın­da huzursuz­luk hissi, yanma ile ağza acı su gelme­si ve geğirti oluşudur­. Hastalar­da ayrıca göğüs ve mide ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik, gaz sorunu, ağız kokusu, ağızdan kan gelmesi, boğazda gıcıklanma, ses kısıklığı, müzmin öksürük, horlama, hıçkırık, yemek borusun­da takılma hissi gibi şikayetler de görüle­bilir" diye konuştu­.

Prof­. Dr­. Orhan Özgür, midesiyle ilgili şikayeti bulunmakta olan fakat tanı konmamış insanların doktora başvurup tetkik yaptırma­sı gerektiği­ni dile getirerek, reflü tanısı konmuş ve tedavi altındaki bir­takım hastaların temel unsurlare uyarak oruç tutabilecekleri­ni kaydetti­.

Bazı insanların ise hastalığın şiddeti sebebiy­le oruç tutması­nın sakıncalı olabileceği­ni vurgulayan Özgür, " Reflü tedavisine rağmen  midesinde yanma, ağrı, bulantı, kusma, ağza acı su gelme­si gibi şikayetler ortaya çıkıyorsa bu hastalarınoruç tutması­nın sakıncası bulunur­. Oruç önce­leri belir­li şikayeti olmayan fakat oruç sırasın­da alınan önlemlere rağmen  gittik­çe artan şikayeti bulunmakta olan hastaların mutlak suretle doktora başvurma­sı gerekir" uyarısın­da bulundu­.

Prof­. Dr­. Özgür, öncesin­den  herhangi bir şikayeti olmayanların oruç sırasın­da reflüyle ilgili şikayetler ortaya çıkabileceğine dikkati çekip şunları kaydetti: "Oruç sebebiy­le uzun süre aç kalındıktan sonra iftar­da fazlaca miktar­da ve hızlı şekil­de yemek yenmesi, karın içi basıncını fazlalaştırır ve reflüye neden  ola­bilir­­. O yüz­den  sahur­da ve iftar­da yağlı ve ağır yemeklerin tüketilmesi, iftar­da yemekten  hemen  sonra dinlenme amacı ­ile yatılması, sahur­da yemek yedikten  hemen  sonra tekrar yatılışı reflü yakınmalarını artırmaktadır­­."

Ramazan ayı­nın yaza denk gelmesi­nin aç kalma süresi­ni uzattığını an­dıran Özgür, "Kafein, çikolata, çiğ soğan, sarımsak, salça, ketçap, mayonez gibi reflü ataklarını tetikleyici gıdalar­dan de kaçınılmalıdır­­.  Reflü hastaları ramazan ayı boyunca bol sıvı almalı, gıdaları yavaş ve iyice çiğneyerek yemeli, hazmı ba­sit lifli besinler tercih edilmelidir" önerisi­ni dile getirdi­.

İlgili aramalar: reflü hastaları oruç tutabilir mi, reflü şikayeti olanlar nasıl oruç tutmalıdır, reflü hastaları ramazanda nasıl oruç tutmalı

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri